У Росії ліквідували найстарішу правозахисну організацію

У Росії ліквідували найстарішу правозахисну організацію

19:50 Січень 27, 2023

Життя 514 4 хвилини

Magyar

Для ліквідації Московської Гельсінської групи суду знадобилося менш як 20 хвилин. Формальним приводом для закриття стало те, що її члени беруть участь у заходах “за межами свого регіону”, тобто Москви.

Московський міський суд у середу, 25 січня, ухвалив рішення про ліквідацію Московської Гельсінської групи (МГГ) – найдавнішої в Росії правозахисної організації. Для ухвалення рішення за позовом про ліквідацію знадобилося лише одне засідання по суті й менш ніж 20 хвилин часу.

Формальним приводом для закриття правозахисної організації стали результати позапланової перевірки, проведеної в листопаді 2022 року на вимогу прокуратури. Претензії міністерства юстиції РФ полягали в тому, що представники МГГ брали участь у заходах в інших суб’єктах країни, поза Москвою, тим самим порушуючи “межі територіальної діяльності”.

Нарікання у мін’юсту викликали “спостереження на резонансних судових процесах, звернення до регіональних органів влади, а також участь у заходах партнерів організації, зокрема онлайн”. Як приклади наводили присутність членів МГГ 2020 року як спостерігачів на судовому засіданні в Ярославлі у справі про тортури в колонії №1 і на кількох засіданнях у Подольську в справі колишнього голови Серпуховського району Московської області Олександра Шестуна. Загалом у позові мін’юсту РФ були представлені 11 епізодів “порушень”.

Співголова МГГ Валерій Борщов, протестуючи проти дій суду, заявив: “Ви чините великий гріх. Ви знищуєте правозахисний рух, знищуєте! Ліквідація МГГ – це серйозний удар по правозахисному руху не тільки в Росії, а й у світі. Те, з якою легкістю ви вирішуєте нашу долю, мене вражає. Як так можна з такою легкістю знищувати те, що будувалося десятиліттями!”

Представники МГГ на судовому засіданні вимагали визнати незаконною “позапланову перевірку” правозахисної організації, але суд у задоволенні клопотання відмовив. Захисту також не дозволили викликати до суду жодного свідка.

Зі свого боку представники російського мін’юсту стверджували, що МГГ не надала під час перевірки повного пакета необхідних документів, а статут організації “не відповідає актуальним вимогам законодавства”. Відомство визнало порушення “непереборними законним чином” і зажадало ліквідувати МГГ та заборонити її діяльність на території Росії.

Московська Гельсінська група існувала в Росії з травня 1976 року. Засновником і першим керівником МГГ був радянський фізик, правозахисник Юрій Орлов. З 1996 року до кінця життя (2018 рік) головою Московської Гельсінської групи була правозахисниця Людмила Алексєєва.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня