У Мукачеві відкрили пам’ятну дошку до 140-річчя з дня народження Дюли Чортоша

У Мукачеві відкрили пам’ятну дошку до 140-річчя з дня народження Дюли Чортоша

13:47 Березень 10, 2023

Життя 2329 6 хвилин

Magyar

140-річчя від дня народження актора Дюли Чортоша угорська громада в його рідному місті вшанувала відкриттям пам’ятної дошки у стінах Угорського дому ім. Мігая Мункачі. Меморіальний знак – робота відомого мукачівського скульптора Петра Матла. В урочистому заході взяли участь угорські дипломати, депутати обласної, районної та місцевої рад, керівники громадських організацій угорської громади.

Присутніх на відкритті першим привітав директор Угорського дому ім. Мігая Мункачі Йосип Торпоі.

Відтак консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Арон Чех під час виступу наголосив: «Сьогодні, коли війна підриває кожен куточок мирного життя, такі події особливо важливі, адже повертають нас у русло нормального життя, коли ми можемо згадати епоху, у якій Дюла Чортош був визначальною фігурою». Угорський дипломат згадав про найуспішніші театральні виступи Чортоша, а також про те, що після зйомок у тринадцяти німих фільмах, у період із 1931 по 1944 актор зіграв у майже сімдесяти звукових фільмах. «Дюла Чортош — один із велетів закарпатської угорської акторської майстерності, що діяли в першій половині ХХ століття, таких як Тівадар Урай, який теж народився в Мукачеві, чи Бейла Шаламон із Ракошина, а також незабутня Шарі Федак, котра народилася у Берегові», – додав дипломат.

Представник Національного театру Угорщини Іштван Корня передав вітання трупи та головного режисера закладу Аттіли Віднянського. «Є три важливі речі, які можуть зберегти пам’ять про актора. Одна з них — якщо про нього залишаються анекдоти. В житті Дюли Чортоша це було, більше того, ці анекдоти часто створював він сам. Він неохоче спілкувався з журналістами, оберігав своє особисте життя, але був радий почути про себе анекдоти. Друга річ – це фільм. Як він грав на театральній сцені, для нас нині вже невідомо. Проте можемо побачити як він формував персонажів у фільмах. Наприклад, його гру в головній ролі лакея у відомому угорському фільмі «Іпполіт», який зберігає його фігуру, постать, голос, усмішку. Третє, що важливо, аби громада, з якої людина походить, зберігала її пам’ять. Як тепер і тут, у Мукачеві. Встановлення меморіальної дошки – це надійна точка пам’яті, те місце, куди можна прийти, де можна згадати, де люди матимуть можливість зібратися, як і сьогодні, і згадати його», – зазначив Іштван Корня.

Митець, який створив меморіальну дошку, Петро Матл повідомив, що обличчя Дюли Чортоша відображало позитив, можливо, через це його при житті любило так багато людей. Скульптор також розповів, що при роботі над образом він використовував портрет із молодих років актора, фотографію, де він трохи усміхається. За словами митця, рельєф із зображенням Дюли Чортоша виготовлений з акрилу, але має бронзовий ефект.

Відкрили пам’ятну дошку Йосип Торпоі, Арон Чех та Петро Матл.

Після цього на сцені великої зали Угорського дому актори Закарпатського обласного угорського драматичного театру виступили з 20-хвилинною постановкою Дори Монуш про найважливіші моменти життя Дюли Чортоша. Дора Монуш після виступу повідомила, що для створення постановки використовувала біографічне видання Понграца Галшаі про Дюлу Чортоша, яке містить чимало анекдотів про актора та точні біографічні дані. Постановка представляє здебільшого професійний шлях актора, але на основі спогадів та уривків із щоденника спробували також показати, якою людиною був Чортош у особистому житті.

Директорка Закарпатського обласного угорського драматичного театру Едіна Шін кореспонденту нашого видання повідомила, що заклад з радістю відгукнувся на запит мукачівського Угорського дому відродити пам’ять про життя видатного угорського актора, який народився в Мукачеві: «Ми згадали його характер, натуру, а також його пам’ятні театральні ролі. Приємно нагади про видатних постатей закарпатської угорської акторської майстерності. Згадуючи минуле, ми можемо пригадати таких особистостей, з мистецтва та життя яких ми можемо черпати сили». Едіна Шін також назвала відрадним, що до відкриття пам’ятної дошки долучився і Національний театр Угорщини, котрий, незважаючи на воєнні умови, відправив свого представника взяти участь у заході.

Директорка також повідомила, що берегівський театр під час війни продовжує роботу і наступного тижня планує виступити з новою прем’єрою.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня