Румунська громада України просить у Бухареста підтримки через закон про освіту

Румунська громада України просить у Бухареста підтримки через закон про освіту

14:26 Квітень 26, 2023

Життя 2435 5 хвилин

Magyar

Елена Нандриш, одна з лідерів румунської громади в Україні, колишня магальська сільська голова Чернівецької області, закликає владу Румунії вжити більш рішучих заходів для захисту інтересів етнічних румунів, які проживають на Чернівеччині, повідомляє інформаційне агентство Agerpres.

Пані Нандриш висловила стурбованість через застосування нового закону про освіту, що обмежує освітні права нацменшин і зобов’язує школи з їхніми мовами, зокрема румунською, поступово запроваджувати уроки українською, повідомляє румунське державне інформаційне агентство.

«На мою думку, уряд Румунії повинен діяти більш рішуче, щоб захистити румунську мову, адже ми втрачаємо нашу мову, і нам дуже прикро. Ми любимо свою мову, боремося за неї, ми цінуємо її більше, ніж ви по той бік. Ми завжди наголошували, що хочемо говорити, співати і молитися своєю мовою, мовою наших предків. Ми є румунами вже 551 рік, а тепер за кілька років можемо все знищити. Це дуже боляче. У Румунії багато хто цього не розуміє. Втрачати мову боляче. Ми не маємо сил протидіяти цьому: закон (про освіту) набув чинності, жодної букви з нього не було відкликано», – цитує Нандриш румунське інформаційне агентство.

У Магальській громаді функціонують дві середні школи, в одній із них 411 учнів, у другій, де навчання ведеться виключно румунською, – 320. Але з наступного року з п’ятого класу стане обов’язковим навчання українською мовою.

У старших класах протягом першого року школярі мають вивчати щонайменше 20% предметів українською мовою, а в подальші два роки ця частка повинна зрости до 80%, пояснює директорка середньої школи Іна Ніца.

За словами Сергія Гацмана, українського аналітика румунського походження, до якого за коментарем звернувся Agerpres, усі громадяни України зобов’язані знати офіційну державну мову, але, на його думку, нацменшинам слід гарантувати право навчатися рідною мовою.

Зміни до закону про освіту в Україні були внесені у 2017 році. Відповідно до них, у рамках першого кроку було визначено, що російськомовні школи повинні перейти на викладання всіх предметів українською мовою з 1 вересня 2020-го. Школи національних меншин в Україні, які розмовляють однією з мов Європейського Союзу, мають поступово запровадити навчання українською мовою з вересня 2023 року.

Президент Румунії Клаус Йоганніс у 2019-му під час першої зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку закликав внести зміни до закону про освіту.

У січні 2023-го Клаус Йоганніс у телефонній розмові з Володимиром Зеленським також висловив занепокоєння щодо нового закону про національні меншини України та закликав до їхнього вирішення.

Згідно з даними, оприлюдненими міністерством освіти Румунії у 2019 році, у Чернівецькій області України функціонують 63 румунськомовні навчальні заклади. Із них три гімназії та 19 початкових шкіл мають українськомовні класи. Румунська громада на Закарпатті нараховує 12 закладів з румунською мовою навчання. За даними міністерства закордонних справ Румунії, в Україні проживають 400 тисяч румунів (зокрема тих, хто говорить молдавською, яка прирівняна до румунської).

 (hirado.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня