За минулий рік в Україні не зафіксували жодного випадку фізичного насильства на ґрунті антисемітизму – Freedom House

За минулий рік в Україні не зафіксували жодного випадку фізичного насильства на ґрунті антисемітизму – Freedom House

20:24 Травень 2, 2023

Життя 1021 5 хвилин

Magyar

З початку повномасштабного вторгнення рф в Україні різко скоротилася кількість злочинів, скоєних на ґрунті антисемітизму. Зокрема, протягом минулого року Міжнародна правозахисна організація Freedom House не зафіксувала жодного випадку, коли антисемітизм став причиною фізичного насильства, передає Центр прав людини ZMINA.

Однак 2022 року правозахисники зафіксували випадок, коли сварка через претензії до паркування авто супроводжувалась антисемітськими образами. Це трапилося 31 березня в Івано-Франківську. Тоді голова єврейської громади Ігор Перельман отримав три ножових поранення. За словами постраждалого, нападник викрикував погрози антисемітського змісту.

«З урахуванням контексту інциденту його антисемітський характер не є очевидним. Конфлікт почався через сварку на побутовому рівні – з приводу паркування машини. Потерпілий припаркував її так, що вона заважала іншим. Однак він зробив це тому, що розвантажував гуманітарну допомогу. Нападник нібито вступився за дружину, яка почала сварку», – зазначили правозахисники.

Згідно з українським законодавством, до проявів антисемітизму відносяться ненависницьке ставлення до осіб єврейського походження, антиєврейська пропаганда, заперечення Голокосту, руйнування єврейських будівель, релігійних споруд чи пам’яток.

Минулого року правозахисники зафіксували п’ять випадків антисемітського вандалізму. У своєму звіті Freedom House пояснили, що до вандалізму відносяться фізичне пошкодження об’єктів єврейської інфраструктури, наприклад будівель синагог, громадських центрів, меморіалів пам’яті жертв Голокосту, надгробків на єврейських кладовищах. При цьому пошкодженням вважається побиття скла чи інше руйнування, антисемітські або неонацистські графіті, які свідчать про ідеологічну мотивацію. 

За даними правозахисників, 2020 року таких випадків вандалізму зафіксували 10, у 2021 – 14. 

Минулого року в Ужгороді на площі Театральній виявили антисемітські написи на стіні однієї з будівель – заклики до вбивства євреїв та накази представникам єврейської спільноти покинути Україну. Однак це не підпадає під визначення вандалізму, адже жоден єврейський об’єкт не постраждав. Написи з’явилися на будівлі, розташованій навпроти колишньої синагоги. Текст був написаний російською.

Вже цього року СБУ повідомляла, що спецслужби рф намагалися дестабілізувати ситуацію на Заході України, розпалюючи міжнаціональну ворожнечу. Однак їм це не вдалося, наші спецпризначенці затримали ймовірного російського агента, який погрожував очільнику єврейської громади Закарпаття. 

У лютому 2022 року Верховна Рада прийняла закон №5110, яким ввела кримінальну відповідальність за прояви антисемітизму. Документ підтримали 295 народних депутатів.

Закон за прояви антисемітизму передбачає штраф від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або обмеження волі до п’яти років. Також за це передбачено позбавлення волі до трьох років з позбавленням  права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років або без такого.

За прояв антисемітизму у поєднанні з насильством, обманом чи погрозами, а також вчинені службовою особою, передбачено штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів або позбавленням волі від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років або без такого.

Якщо вказані дії були вчинені організованою групою, то покарання полягатиме у позбавленні волі від п’яти до восьми років.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня