karpat.in.ua

Василь Брензович: на Закарпаття з мільйоном жителів прибуло півмільйона біженців

«Ми не знаємо точної кількості закарпатських угорців, як і українців, які зараз перебувають у цьому краї, ми можемо лише давати приблизні оцінки», – повідомив в ефірі радіостанції InfoRádió голова Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василь Брензович.

За його словами, відповідь на це питання можна буде дати тільки після закінчення війни, оскільки багато людей поїхало до Угорщини тимчасово, вони хочуть повернутися лише тоді, коли ситуація стабілізується. «Безсумнівно, що кількість закарпатських угорців значно зменшилася, хоча кількість дітей, які навчаються в школах, радикально не змінилася», – сказав Василь Брензович, додавши, що йдеться лише про 8-10 відсотків.

Він зазначив, що багато чоловіків, які працювали за кордоном, не повернулося додому після початку війни. Василь Брензович повідомив, що, згідно із заявою військової адміністрації, на Закарпатті перебуває 500 тисяч біженців.

Населення Закарпаття становить приблизно мільйон, а кількість людей, які тимчасово приїхали на Закарпаття, – сотні тисяч. Значна частина – зі сходу України, і хвиля торкається переважно міст, тому кількість вимушених переселенців особливо суттєва в Ужгороді, Мукачеві, Виноградові та дещо менша в Берегові. Це меншою мірою відчувається у селах, населених угорцями, але про зміни закарпатського населення можна буде говорити лише після війни. Василь Брензович додав, що наразі неможливо спрогнозувати коли і як закінчиться війна, але лише тоді можна буде отримати відповіді на всі запитання.

За словами Василя Брензовича, усі угорськомовні школи та заклади культури працюють, хоча воєнні умови не дозволяють проводити багатолюдні заходи.

За його словами, війна і невизначеність накладають відбиток на все. Це не є нездоланною перешкодою, адже Закарпаття знаходиться далеко від фронту, бойових дій на Закарпатті не було, хоча повітряні тривоги впливають на життя людей.

За словами Василя Брензовича, значне напруження спричиняє закон про освіту, згідно з яким із 1 вересня не повинно бути угорськомовних шкіл, а в україномовних школах – лише угорськомовні класи. Із 5 класу частина предметів має викладатися українською мовою, крім того, припинилася можливість здавати випускні іспити угорською мовою, й освітні права закарпатських угорців обмежені ще в кількох аспектах. «Це спричинить надзвичайні проблеми у функціонуванні системи освіти, посилить напругу», – резюмував Василь Брензович.

(infostart.hu)