karpat.in.ua

Паралізований чоловік зміг ходити завдяки «силі думки». У цьому допомагають імпланти у мозку та хребті

40-річний Герт-Ян Оскам був паралізований протягом 12 років після аварії на мотоциклі. Завдяки імплантам у мозку та хребті він знову зміг ходити.

Дослідження про пристрій опублікували в Nature, пише New York Times.

Чоловік потрапив в аварію у 2011 році в Китаї, внаслідок чого у нього була паралізована нижня частина тіла.

У попередні роки Оскам проходив терапію зі стимуляції мозку, яка дозволила йому відновити певну здатність ходити. Але чоловік розповів, що ця терапія дала йому відчуття того, що у ходьбі є щось чуже. Тоді вчені спробували новий підхід до лікування.

Дослідники зі Швейцарії встановили один імплант у мозок, а інший — у хребет чоловіка. Надалі команда використовувала штучний інтелект, щоб вивчити, які ділянки мозку активуються, коли Оскам хотів би рухати різними частинами свого тіла. Тоді вчені створили алгоритм, яки розрізняв наміри чоловіка та перетворював їх на інструкції.

Таким чином імплант у мозку передає сигнали у хребет про те, що чоловік хотів би порухати м’язами ніг чи стоп. Сигнали між імплантами в мозку та хребтом можуть надсилатися кожні 300 мілісекунд, тож Оскам може скоригувати свої рухи. Під час першого сеансу лікування чоловік міг скрутити м’язи стегна.

Імпланти встановили рік тому. Зараз чоловік може підійматися сходами чи пандусом, сідати та виходити з автівки, а також просто стояти. Крім того, Оскам помітив, що у нього покращилися рухи, навіть якщо імпланти вимкнені. Наприклад, він може ходити з милицями. За словами чоловіка, він уперше після аварії відчуває, що все контролює сам.

Водночас дослідники кажуть, що їхній винахід не є універсальним для всіх людей, у яких у паралізовані частини тіла. Так, їхні імпланти ефективні для відновлення ходьби, але, ймовірно, вони будуть менш ефективні для відновлення рухливості верхньої частини тіла. Крім того, встановлення імплантів потребує декількох операцій і багатогодинної фізіотерапії.