У Берегові відзначили 200-річчя від дня народження Шандора Петефі

У Берегові відзначили 200-річчя від дня народження Шандора Петефі

12:21 Вересень 23, 2023

Життя 1099 7 хвилин

Magyar

Консульство Угорщини у Берегові відзначило 200-річчя від дня народження Шандора Петефі музично-літературною програмою та відкриттям виставки. Захід, присвячений пам’яті революціонера, національного героя, найвидатнішої постаті угорської поезії, організований спільно зі Спілкою християнської інтелігенції Берегова та римо-католицькою парафією, відбувся у стінах дипломатичної установи 21 вересня.

Першю присутніх привітала очільниця Спілки християнської інтелігенції Берегова Елеонора Якоб. У липні 1847 року поет проїхав майже 100 кілометрів від Ужгорода до Бадалова на території сучасного Закарпаття. Елеонора Якоб під час виступу згадала подробиці цієї поїздки. Ніч із 11 на 12 липня Петефі провів в Ужгороді у готелі «Чорний орел». Пам’ять про це зберігає меморіальна дошка на стіні будівлі на площі, названій на його честь. 

З Ужгорода поет вирушив у Мукачево, про що розповідає у своєму листі до Фрідєша Карінті. У місті над Латорицею він відвідав замок, внаслідок чого він згодом написав вірш «У Мукачівському замку» (A munkácsi várban). Один з його листів до Керені був написаний у Берегові 12 липня 1847 року. У ньому, зокрема, зазначається: «Це звичайне ринкове містечко, в якому є готичний костел, земська ратуша і угорський корчмар, що є великою втіхою (не церква, а угорський корчмар), коли ти три дні тиняєшся в єврейських шинках». Ймовірно, Петефі написав листа в номері колишнього готелю «Золотий лев». У Берегові він також написав вірш «Спекотний полудень…» (Meleg děl van…)

13 липня 1847 року він дістався до останньої закарпатської зупинки, села Бодалово, про що написав так: «Біля Бодалова, між повітами Береґ і Сатмар, я перетнув Тису, прекрасну Тису. Я так люблю цю річку, мабуть, тому, що вона угорська від початку і до кінця: вона народжується в нашій країні і вмирає в нашій країні, і тече через Альфельд, мій любий Альфельд». Тут він почерпнув натхнення для свого вірша «Тиса». Зберігаючи в пам’яті цей пейзаж, поет вирушив далі на шляху до своєї нареченої Юлії Сендреї.

«Ми можемо бути вдячні Петефі за те, що він зберіг у своїх віршах соціальні та природні цінності нашого краю», – зазначила на завершення виступу Елеонора Якоб.

Очільник Консульства Угорщини Іштван Дєбнар під час вітальної промови подякував Елеонорі Якоб, а також настоятелю Берегівської римо-католицької парафії отцю Яношу Молнару за участь в організації заходу та передав привітання від Генерального консула Угорщини в Ужгороді Йожефа Бачкаї.

«Для нас Петефі – така ж постать, як Тарас Шевченко для українців, адже кожен народ має свого великого поета», — підкреслив дипломат. Він також нагадав присутнім про візит Петефі до нашого краю влітку 1847 року, під час якого він написав три вірші. «Закарпатські угорці досі цим дуже пишаються і часто декламують ці вірші. Петефі є визначальною постаттю нашої літератури та історії. Ніщо не доводить це краще, ніж те, що його іменем названі вулиці та площі, йому встановлені пам’ятники не тільки в Угорщині, але й за її межами», – зазначив Іштван Дєбнар. «Закарпаття – гарний приклад для всієї України, адже тут люди різних національностей з покоління в покоління живуть у мирі та злагоді, допомагають один одному, незважаючи на культурні чи мовні відмінності. Угорщина стоїть на боці миру. […] Ми віримо, що мир – в інтересах кожного. Ми віримо, що все, що ми робимо, є потрібним, і ми сприяємо розвитку закарпатських угорців, а також  відносин між нашими країнами. Культура, література, музика та образотворче мистецтво об’єднують нації в багатокультурному середовищі», – додав він.

Після вітальних промов виступив берегівський хор «Святий Хрест», який виконав пісні – низку віршів Петефі, покладених на музику.

Відтак учасники заходу ознайомилися із пересувною виставкою «Петефі навколо світу». Експозиція була створена Міністерством зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини спільно з Літературним музеєм Петефі спеціально для іноземної аудиторії. Вона представляє життєвий і творчий шлях поета, епоху, в якій він жив. Виставка досі була представлена в багатьох місцях по всьому світу. 

Перед початком заходу учасники поклали вінки до пам’ятника Шандора Петефі в Берегові.

 (CsA/Kárpátalja hetilap)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня