Що не так з укриттями в Україні?

Що не так з укриттями в Україні?

19:42 Жовтень 27, 2023

Життя 1183 5 хвилин

У жовтні запрацював портал Залізне укриття, на якому розміщена інформація про стан всіх укриттів в Україні. Таким чином, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості забезпечує відкритість та можливість відслідковувати, які укриття вже облаштовані, в яких ще тривають ремонтні роботи, а в яких тільки плануються.

Завдяки порталу кожен може відслідковувати, як використовують кошти. Цьогоріч на впорядкування укриттів витрачено 5,2 млрд грн.

На порталі реалізують не просто розміщення укриттів на карті, а й детально розроблені маршрути до дверей.

Непридатні або зачинені укриття

У червні, після загибелі трьох людей у столиці, які не могли потрапити до зачиненого укриття, було проведено перевірку всіх укриттів в Україні. Було виявлено, що близько третина з них повністю непридатні для використання, або ще гірше — закриті, передає Слово і діло.

РНБО на спеціальному засіданні у червні доручило Кабміну та місцевій владі привести укриття в порядок та посилити відповідальність за їхнє неналежне утримання та обмеження доступу до них. Незадовільною визнали роботу з облаштування укриттів у Києві, Запоріжжі, Херсоні, Чернігові, Харкові, Миколаєві та низці інших міст, районів та областей України.

Державна служба з надзвичайних ситуацій проінспектувала близько 63 тисячі об’єктів по всій Україні.

Станом на жовтень, Кабмін відзвітував про те, що 77% сховищ готові до використання.

Більшість укриттів не можуть захистити від зброї масового ураження

За словами нардепа Григорія Мамки, близько половина укриттів в Україні вважаються технічно придатними, однак їх необхідно впорядковувати.

Ще однією проблемою є те, що більшість сховищ – це найпростіші типи укриття, цокольні або підвальні приміщення. Проте, більшість із них не мають евакуаційних виходів, доступу до систем водопостачання та водовідведення та є непридатними для зберігання продуктів харчування.

Здебільшого, такі укриття не можуть захистити населення від зброї масового ураження. Тому питання з розгортання мережі споруд цивільного захисту, які б мали підвищити рівень безпеки громадян є терміновим, передає портал Pravo.ua.

Відтепер всі новобудови матимуть укриття

Ще минулого року президент підписав закон, згідно з яким заборонено зводити будинки, в яких немає укриття та бомбосховища для цивільних.

В низці сучасних країн аналогічні закони також діють. Наприклад, у Швейцарії законодавством передбачено обов’язкове будівництво ядерних бункерів муніципалітетами та приватними забудовниками. Таким чином Швейцарія повністю забезпечила населення захисними спорудами на випадок війни чи інших надзвичайних ситуацій.

У Фінляндії повноваження щодо будівництва та утримання бомбосховищ покладено на Міністерство внутрішніх справ та на забудовників. Перевіркою займаються інспектори з пожежної безпеки, а будинки площею понад 1200 квадратів обов’язково обладнані укриттям.

В мирний час мешканці багатоквартирних будинків використовують бомбосховища для зберігання речей. За законом, після оголошення надзвичайного стану, мешканці мають 72 години для звільнення укриттів від зайвих речей і всього 2 години, щоб звільнити від речей бомбосховища.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня