karpat.in.ua

Каталін Каріко та Ференцу Краусу вручили Нобелівські премії

Біохімік Каталін Каріко та фізик Ференц Краус отримали Нобелівські премії в рамках масштабного гала-вечора.

Відзнаки в Стокгольмській концертній залі вручав король Швеції Карл XVI Густав.

Каталін Каріко розділила Нобелівську премію з медицини та фізіології з американцем Дрю Вайсманом за відкриття, що були використані для розробки вакцин на основі мРНК.

Науковиця є однією з учених, які почали розробку вакцини на основі мРНК. Відкриття принесло прорив у боротьбі з епідемією коронавірусу, оскільки за допомогою цієї технології фахівці змогли швидше виготовити препарати для щеплення.

Каталін Каріко стала першою жінкою-угоркою, яка здобула Нобелівську премію.

Фізик Ференц Краус отримав Нобелівську премію з фізики разом із двома французькими вченими – П’єром Агостіні та Анною Л’юльє – за експериментальні методи створення аттосекундних світлових імпульсів для вивчення руху електронів усередині атомів. Відкриття може стати проривом у сфері охорони здоров’я.

Завдяки дослідницькій роботі на початку 2000-х група Ференца Крауса створила перші у світі аттосекундні світлові імпульси, що дозволило їм проводити спостереження за рухом електронів в атомах у реальному часі. Відтоді розроблена ними техніка допомагає досліджувати залежність від часу багатьох атомних та молекулярних фізичних процесів.

Результати цієї піонерської експериментальної роботи використовуються в кількох дослідницьких інститутах по всьому світу, зокрема в дослідницькому інституті ELI-ALPS у Сегеді.

Ференц Краус вважається засновником аттофізики. Його останнє дослідження присвячене вивченню медико-діагностичного застосування технології надшвидкого вимірювання. Разом зі своєю групою Ференц Краус використовує фемтосекундну й аттосекундну технології для інфрачервоного спектроскопічного аналізу зразків крові та виявлення невеликих змін у їхньому складі. Науковці з’ясовують, чи дозволяють ці зміни чітко діагностувати ракові захворювання на ранніх стадіях.

 (hirado.hu)