Електромобілі захоплюють світ. Україна не виняток

Електромобілі захоплюють світ. Україна не виняток

13:43 Травень 27, 2024

Життя 933 9 хвилин

Magyar

Продажі електроавтомобілів в Україні демонструють значне зростання, не поступаючись світовим тенденціям. За даними асоціації „Укравтопром”, у 2023 році в Україні було продано понад 37 тисяч BEV (Battery Electric Vehicle), що майже в три рази більше ніж у позаминулому році. Попит на електромобілі зростає щомісяця: лише у грудні минулого року було продано 4,6 тисячі авто.

Українці цікавилися електроавтомобілями ще задовго до того, як вони стали глобальним трендом. Перші електроавтомобілі з’явилися на території України ще в 1910-х роках. У 1935 році київський інженер створив першу українську автівку на електродвигуні. Випробування цієї моделі були досить успішними, але Головдортранс УРСР не затвердив її для подальших експериментів чи серійного виробництва.

Які переваги та недоліки електрокарів?

Українські покупці, як і поціновувачі в усьому світі, цінують прогресивність, екологічність та економічність обслуговування електромобілів. Одним із факторів, що працює проти електрокарів, є побоювання щодо нового та невідомого в аспекті їх зарядки, страх перед тим, що недостатній рівень заряду може призвести до зупинки посеред дороги, або ускладнення в обслуговуванні BEV. Але більшість із цих страхів є міфами: найближчі зарядні станції зі всіма специфікаціями можна легко знайти на онлайн-картах (навіть у Google Maps), зупинка посеред дороги через відсутність заряду настільки ж ймовірна, як і через відсутність бензину, а електрокари в обслуговуванні насправді є економічними та непримхливими.

При постійному зростанні цін на паливо, питання щодо економічності експлуатації електрокарів навіть не виникає. Навіть у країнах з високою вартістю електроенергії, витрати на річну зарядку електромобіля значно нижчі за витрати на паливо. В Україні можна знайти безкоштовні зарядні станції, вибрати одну з платних заправок з вигідними тарифами або навіть заряджати авто від домашньої мережі.

Електромобілі сприяють покращенню якості повітря та зменшують глобальне потепління. Згідно зі сценарієм Net Zero Emissions by 2050, до 2050 року можна досягти нульових викидів CO2, що допоможе боротися з глобальним потеплінням.

Електромобілі стають економічно вигідними через низькі витрати на паливо: Вартість зарядки електромобіля значно нижча за ціну бензину чи дизелю. Також існують безкоштовні зарядні станції. Електромобілі мають менше рухомих частин порівняно з автомобілями з ДВЗ, що зменшує частоту ремонту.

Нові технології для виробництва та утилізації батарей розвиваються стрімко, що робить їх ефективнішими та екологічнішими. Зі зростанням кількості електромобілів зростає і число зарядних станцій, що робить електротранспорт більш доступним.

Проблема дифіциту батарей

Головним завданням зараз є задовольнити потреби ринку автовиробників у виробництві батарей для електромобілів, адже попит на них стрімко зростає.

Для виготовлення найбільш поширених сьогодні акумуляторів потрібні літій, кобальт і нікель. За даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2022 році 60% попиту на літій, 30% – на кобальт і 10% – на нікель припадали на виробників батарей для електрокарів. Це викликає занепокоєння через складний і небезпечний для природи процес видобутку цих ресурсів, їх високу вартість та інші фактори.

Держави активно шукають альтернативні рішення. Наприклад, Китай активно виробляє літій-залізо-фосфатні акумулятори, які не містять дорогих і проблемних кобальту та нікелю, але все ще використовують літій.

Шведський стартап Northvolt зробив крок вперед, заявивши наприкінці минулого року про власну інноваційну технологію виробництва безпечних натрій-іонних акумуляторів. В основі цих акумуляторів – доступні натрій і залізо, що робить їх дешевшими, надійнішими, простішими у виготовленні та безпечнішими. Це також допоможе зменшити залежність європейських виробників від Китаю, який є основним постачальником батарей для Європи.

Німеччина вже виділила понад 900 млн євро на будівництво заводу з виробництва таких батарей для Європи. Грант буде надано Northvolt вже наступного року.

Проблема батарей та їх виробництва не зможе завадити глобальній тенденції зростання популярності електроавтомобілів, оскільки пошук альтернативних рішень вже приносить результати, і їх впровадження – лише питання часу.

Екологічна вигода

З екологічної точки зору, електрокари мають великі перспективи. На дорожній транспорт досі припадала шоста частина всіх шкідливих викидів в атмосферу. Електромобілі ж не виробляють вихлопних газів, що є їх основною перевагою. За умови ідеального розвитку подій, вони разом з іншими ініціативами можуть повністю вирішити проблему викидів вуглекислого газу.

Згідно з глобальним сценарієм скорочення викидів Net Zero Emissions by 2050, до 2050 року можна досягти нульових викидів CO2. За умови, що всі країни долучаться до відповідних ініціатив і працюватимуть на загальний результат. Спочатку такі результати досягнуть країни з розвиненою економікою, а згодом підтягнуться і інші. Все це сприятиме покращенню якості повітря і боротьбі з глобальним потеплінням, обмеживши загальне зростання температури до 1,5 градуса.

Світ переходить на електрокари

Статистика чітко демонструє зростання популярності електричних автомобілів. Продажі зростають не просто арифметично, а геометрично. У 2020 році кожна 20-та продана автівка у світі була електричною (BEV – battery electric vehicle). У 2022 році частка таких автомобілів серед усіх проданих вже становила кожне сьоме авто, а за прогнозами, до 2030 року електрокари складатимуть 35% від глобальних продажів. Такі дані наводяться у звіті Міжнародного енергетичного агентства за минулий рік.

Географічно, на першому місці за популярністю електромобілів наразі Китай, який охоплює 60% глобальних продажів. Це навіть більше, ніж прогнозувалося, і тренд продовжить розвиватися швидкими темпами. Європа займає друге місце. Згідно зі звітом Європейської асоціації автовиробників за 2023 рік, продажі електроавтомобілів у європейських країнах виросли на 37% за рік. Серед європейських споживачів BEV зараз знаходяться на третьому місці при виборі нових автомобілів, поступаючись бензиновим і гібридним авто, але вже випереджаючи дизель, який займає четверте місце і становить майже 15% нових реєстрацій.

США займають третє місце за загальними продажами електромобілів, але також демонструють прискорене зростання.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня