Три країни запускають космічні апарати на Марс
Незабаром такі країни, як США, Китай та Об’єднані Арабські Емірати, одна за одною запустять на Марс безпілотні космічні кораблі. На червоній планеті чергова хвиля марсоходів, з одного боку, шукатиме сліди життя, а з іншого – готуватиме посадку для майбутніх космонавтів.
Американські дослідники хочуть послати на Марс 6-колісний марсохід під назвою Perseverance («Наполегливість») з метою збору зразків гірських порід та ґрунту, які потім можна буде вивчати на Землі.
Глава NASA Джим Бриденстін заявив, що назва місії «Наполегливість» тепер важлива, як ніколи, оскільки підготовка відбувається саме під час епідемії коронавірусу, а кількість гостей, запрошених на запуск марсохода, буде мінімальною.
Космічні кораблі, які прямують до Марса, повинні подолати понад 483 мільйони кілометрів до моменту досягнення ними червоної планети наступного лютого. Учений Кен Фарлі, котрий працював над проєктом «Наполегливість», підкреслив, що завданням місії є доведення існування життя на червоній планеті.
Майже одночасний запуск трьох космічних експедицій не є випадковістю: космічні кораблі-дослідники мають розпочати свій політ протягом місяця, коли Марс і Земля перебуватимуть на оптимальній відстані одне від одного, таким чином мінімізуючи пройдений шлях і необхідне пальне. Подібне «вікно» відкривається раз на 26 місяців.
До цього часу на Марсі вдалося приземлитися лише США. Перший американський космічний корабель досяг планети в 1976 році. Наразі на Марсі працюють два об’єкти NASA – «У полі зору» (In Sight) і «Цікавість» (Curiosity). Крім того, навколо червоної планети обертаються ще 6 космічних зондів: три американські, два європейські та один індійський. Тепер до елітного клубу хочуть приєднатися ОАЕ та Китай.
17 липня космічне агентство Об’єднаних Арабських Еміратів відправить з Японії до червоної планети дослідницький зонд Amal («Надія»), що стане першою арабською міжпланетною місією.
Орбітальний апарат, розроблений у Космічному центрі Мохаммеда ібн Рашида в Дубаях у співпраці з лабораторією атмосфери та космічної медицини університету Колорадо, прибуде на Марс саме того року, коли ОАЕ відзначатимуть 50-ту річницю свого заснування. Космічна станція, контрольована з Дубаїв, обертаючись навколо Марса на висоті 22 тис. і 44 тис. кілометрів, вивчатиме атмосферу планети та спостерігатиме за зміною клімату на ній.
23 липня Китай запустить космічний корабель під назвою Tianwen («Запитання до небес»), який має доставити на Марс не лише ровер, але й орбітальний апарат, що буде досліджувати планету за допомогою камер та радарів, рухаючись навколо неї по орбіті. Посадковий модуль, у якому розміщено ровер, повинен забезпечити йому м’яке приземлення на поверхню Марса з використанням парашутів та двигунів, що уповільнюють падіння, а також надувних подушок.
Космічний апарат NASA буде запущено з космодрому на мисі Канаверал 30 липня. Місцем посадки «Наполегливості» обрали кратер Джезеро, неподалік дельтового лиману древньої річки, що трохи ризиковано, оскільки ґрунт там кам’янистий та горбистий. Однак, за словами вчених, ризик того вартий, тому серед 60 розглянутих ділянок для посадки зупинилися саме на цьому варіанті. Науковці вважають, що 3,5 мільярда років тому там могли бути вода та життя, тож цілком ймовірно, що їхні сліди знайдуть на дні кратера.
Проте для китайського значно меншого зонда обрали рівніше місце розташування та простішу посадку.
Американський марсохід і китайський космічний зонд проведуть на червоній планеті радіолокаційний пошук потенційних підземних водойм. Під час досліджень «Наполегливості» допомагатиме невеликий 1,8-кілограмовий вертоліт. Це буде перший робототехнічний літак, застосований на іншій планеті.
Perseverance оснащений удосконаленою навігаційною системою з панорамними та стереоскопічними камерами, мікрофонами для запису навколишніх звуків, а також експериментальною установкою, за допомогою якої спробують вилучити кисень із марсіанської атмосфери, що на 95% складається з вуглекислого газу. Дослідники кажуть, що згодом отриманий кисень можна буде використати для космонавтів на Марсі або ж для ракетного палива.
До 2024 року NASA планує відправити космонавтів на Місяць, а у 2030-х роках – на Марс. «Наполегливість» також доставить на червону планету зразки одягу космонавтів, щоб побачити, чи спрацює він у місцевих умовах.
Місія «Наполегливість» коштуватиме близько 3 мільярдів доларів, а зонд Еміратів – 200 мільйонів. Однак операційні витрати останнього після прибуття на Марс не враховувалися. Китай вартість своєї місії не оголосив.
Джерело: MTI/hirado.hu
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися