Війна сприяє просуванню жінок
Українські жінки дедалі більше беруть на себе ролі, які зазвичай виконували чоловіки, чи то стосується військової служби, управління у сфері економіки, чи громадської організаторської роботи. За минулий рік до лав Збройних сил України вступило понад 67 тисяч жінок.
Російсько-українська війна принесла не лише політичні та економічні зміни в державі, але й спричинила значні перетворення на суспільному рівні. Особливо помітним є посилення ролі жінок-лідерок, які стали одним з центральних факторів антикризового управління та соціальної адаптації.
Жінки в ЗСУ
Виходячи з досвіду кризового управління, горизонтальне управління й емпатичний підхід, який використовують жінки-лідерки, значно сприяють підвищенню ефективності та відданості колективу. В аналізі Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) підкреслюється, що лідерська роль жінок може відігравати важливу роль у розробці інноваційних рішень і стратегій урегулювання криз. Це також було підтверджено численними міжнародними дослідженнями, які вивчали економічні переваги гендерної рівності.
Прикладом практичної ефективності жіночого лідерства у воєнній ситуації є зміни, що спостерігаються серед громадських організацій і військових формувань. За останній рік до лав Збройних сил України долучилося понад 67 тисяч жінок, дедалі більша частка з них обіймають керівні посади. У цих ролях жінки нерідко доводять свою мужність, особливо в завданнях, які вимагають співчуття, уваги до деталей та швидкого прийняття рішень.
Нові напрями в корпоративній культурі
Через війну багато жінок в Україні помітно впливають на економічну сферу. За даними Міністерства економіки, у 2023 році 56% нових підприємств заснували жінки. Для порівняння: у 2021-му цей показник становив 49%. Таке зростання частково пояснюється державною підтримкою малого бізнесу, яке є особливо популярним серед жінок-підприємниць. Крім того, міжнародні організації, наприклад L’Oréal Paris, надали спеціальну підтримку українським жінкам у їхній бізнес-діяльності.
У деяких сферах, зокрема ІТ чи логістиці, також зростає присутність жінок. Такі компанії, як мережа супермаркетів «Сільпо», не лише наймають жінок на посади, що традиційно вважаються чоловічими, наприклад водіями вантажівок, але й підтримують їх навчанням, щоб дати змогу інтегруватися на нових робочих місцях.
Шлях до гендерної рівності
Хоча кількість жінок-підприємниць показує тенденцію до зростання, в Україні все ще існують значні перешкоди для гендерної рівності. Український ринок праці досі характеризується значним розривом у заробітній платі: жінки заробляють у середньому на 20% менше, ніж їхні колеги-чоловіки на тих самих посадах. Ситуація ще більше ускладнюється глибоко вкоріненими стереотипами, які часто обмежують можливості жінок просуватися на керівних посадах.
Уряд ужив заходів для ліквідації нерівності
Ратифікована у 2022 році Стамбульська конвенція спрямована на посилення просування гендерної рівності та забезпечення захисту від насильства щодо жінок.
Крім того, заслуговує на увагу поширення гендерно-нейтральної політики оплати праці: дедалі більше компаній розробляють прозорі структури зарплати, які забезпечують той самий оклад за однакові посади, незалежно від статі працівника.
Зміцнення гендерної рівності покращує конкурентоспроможність та стійкість економіки. Такі ініціативи не лише поліпшують статус жінок, але й приносять довгострокові переваги всій економіці.
Нові горизонти жіночого лідерства
Лідерські здібності українських жінок у кризовій ситуації є важливими не лише для вирішенні поточної ситуації, а й для соціально-економічної відбудови після війни. Програми, спрямовані на покращення фінансової обізнаності та підприємницьких навичок жінок, корисні як для окремих осіб, так і для економіки в цілому. У звіті Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) наголошується, що сприяння гендерній рівності та підтримка лідерства жінок можуть бути ключем до сталого розвитку.
Приклад війни в Україні показує, що в кризових ситуаціях часто виникають нові соціальні моделі та ролі.
Зміна ролі жінок в економічному, політичному та громадському житті країни є процесом, який може мати значний вплив на соціальні структури в довгостроковій перспективі. Щоб напрями розвитку були сталими та корисними для всіх верств суспільства, необхідні об’єктивна оцінка поточних перетворень та залучення всіх зацікавлених сторін.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися