З початку війни Угорщина надала Україні допомогу на мільярди форинтів

З початку війни Угорщина надала Україні допомогу на мільярди форинтів

13:33 Березень 3, 2025

Життя 1963 11 хвилин

Magyar

24 лютого виповнилася третя річниця російсько-української війни. Збройний конфлікт змусив мільйони людей покинути свої домівки. Від початку війни Угорщина допомагає Україні та українським біженцям гуманітарними засобами.

За три роки до Угорщини прибуло 1,4 мільйона українських біженців, які зверталися за допомогою до органів державної влади та благодійних організацій 700 тисяч разів. Зокрема прихисток попросили 50 тисяч осіб, повідомили в пресслужбі угорського уряду на запит hirado.hu

«Однак кількість біженців, які залишаються в Угорщині, більша. Громадяни України з біометричними паспортами можуть перебувати в країні без віз та без звернення за статусом біженця», – повідомили в пресслужбі прем’єр-міністра Угорщини.

З початку російсько-української війни Угорщина надає Україні допомогу як у гуманітарній сфері, так і в забезпеченні та розміщенні українських біженців. За цей час Угорщина витратила вже понад сто мільярдів форинтів на допомогу Україні та українським біженцям, додали в пресслужбі.

Безкоштовні медичні послуги, проїзд та освіта

У 2001 році в Європейському Союзі була прийнята директива про тимчасовий захист. Це сталося після того, як багато людей були змушені покинути свої домівки в Боснії і Герцеговині та Косові через збройні конфлікти на Західних Балканах. Тимчасовий захист, або статус притулку, не те саме, що статус біженця. Статус притулку має крайній термін, який Рада Європейського Союзу продовжила до 4 березня 2026 року. Тимчасовий захист надається автоматично, але ті, хто претендує на нього, повинні подати заяву на отримання дозволу на проживання в певній країні ЄС.

З таким статусом люди мають право на проживання, працевлаштування, соціально-медичне обслуговування.

В Угорщині біженці отримують житло, їжу, одяг, медичне обслуговування, можливість працевлаштування, навчання, безкоштовний проїзд.

Родинам забезпечують відпочинок, а українським спортсменам – місця для тренувань. Крім того, Україна отримала допомогу в енергетичній сфері, зокрема електроенергію.

«За останні три роки ми надали шукачам притулку десятки послуг. Наприклад, надаємо швидку допомогу на кордоні, у відповідних центрах у пунктах пропуску. Біженці мають можливість отримувати безкоштовне медичне обслуговування, діти – безкоштовну освіту. Крім того, вони мають право на певні соціальні виплати, у тому числі декретні, можуть працювати без відповідного дозволу», – ідеться в повідомленні.

Діти можуть отримати додаткові п’ять годин індивідуальної підготовки на тиждень, включаючи вивчення угорської мови та надолуження предметів, вартість яких покриває держава. Крім того, Угорщина забезпечує дітей біженців безкоштовним харчуванням. У рамках відповідної стипендіальної програми студенти з України можуть продовжити навчання в університетах Угорщини.

Масштабну допомогу надають і благодійні організації

До підтримки біженців залучені шість благодійних організацій, а також органи місцевого самоврядування. Держсекретар з питань міжконфесійних та міжнаціональних зв’язків Угорщини, голова Національної гуманітарної координаційної ради Міклош Шолтес повідомив, що благодійні організації доставили в Україну 5500 тонн продовольства, одягу та медичних засобів на загальну суму близько 13 мільярдів форинтів.

У Баптистській службі допомоги розповіли, що з першого дня війни в Україні організація активно допомагає українським біженцям, які прибувають до Угорщини.

«З початку війни Баптистська служба допомоги реалізувала гуманітарні програми в Угорщині та Україні на загальну суму близько 3,5 мільярда форинтів за підтримки приватних осіб і компаній, угорського уряду, а також американських і європейських баптистських організацій. Крім того, благодійна організація передала гуманітарну допомогу на суму близько 300 мільйонів форинтів, переважно на Закарпаття, для підтримки внутрішньо переміщених осіб», – ідеться в повідомленні.

За дорученням уряду в пункті пропуску Тисобеч було розгорнуто пункт допомоги. Тисячі біженців отримали там інформацію, їжу та можливість тимчасового проживання. У Будапешті відремонтували одну з будівель організації, де облаштували 80 місць для українських біженців. У 20 кімнатах розмістили переважно сім’ї. Більшість людей працюють, а діти ходять до школи.

Баптистська благодійна служба допомагає також біженцям в Україні, має офіси в Берегові та Ужгороді. «У рамках наших масштабних благодійних програм протягом двох років ми забезпечували щоденним харчуванням понад дві тисячі внутрішньо переміщених осіб на Закарпатті в близько 30 населених пунктах. Крім того, організовували літні табори для дітей-біженців, надавали психологічну і соціальну допомогу», – розповіли в благодійній організації.

Католицький «Каритас» повідомив, що також допомагає українським біженцям з перших днів війни. Спочатку надавалася негайна життєво необхідна підтримка: продукти харчування, засоби гігієни. У пунктах пропуску «Каритас» створив відповідні центри, були облаштовані  пункти тимчасового розміщення. У Будапешті організація відкрила Центр інтеграції, де біженцям надавалися консультації щодо ринку праці, адміністративних, медичних питань тощо.

«Протягом останніх трьох воєнних років «Каритас» надав допомогу закарпатцям, які потребували її, та внутрішнім переселенцям, відправивши близько 600 вантажів загальною вагою понад 450 тонн на суму майже в мільярд форинтів. Організація доставляла людям продукти харчування, одяг, медичне обладнання, генератори тощо», – повідомив «Каритас».

З початку війни він надав безпосередню допомогу понад 42 тисячам біженців, різними засобами підтримав тисячі сімей з України, щоб вони могли повноцінно жити в новому середовищі.

Посилення правил щодо надання біженцям житла

Минулого року в Угорщині набула чинності нова постанова уряду, яка посилює вимоги до біженців з України. Згідно з документом, право на державну підтримку, яка передбачає надання безкоштовного житла та щомісячної базової суми, зберігається лише для українців, чия остання офіційна адреса в Україні була в районі, де безпосередньо відбувалися бойові дії.

«В Угорщині всі особи, які втікають від російсько-української війни, і надалі мають право на розміщення, найбільш незахищені верстви населення – вихідці з охоплених війною регіонів України можуть скористатися повноцінним державним житлом. Житлова підтримка для працездатних людей, які прибули з регіонів, що не постраждали від війни, може використовуватися протягом 20 годин на тиждень. Через два з половиною роки після початку війни це пропорційна та розумна зміна», – повідомили в пресслужбі уряду.

Надання гуманітарної допомоги може покращити дипломатичні відносини

Віктор Орбан неодноразово наголошував, що на початку війни Угорщина надала українцям найбільшу гуманітарну допомогу. Водночас прем’єр-міністр дав зрозуміти, що не бажає брати участь у воєнному  конфлікті.

Угорський уряд роками надає значну підтримку Україні та українським біженцям, і це може покращити відносини з Києвом.

У 2023 році Верховна Рада України прийняла новий закон про права національних меншин, зокрема закарпатських угорців, який передбачає відновлення їхніх колишніх прав. У серпні минулого року в Будапешті відкрилася перша угорсько-українська школа з двомовним навчанням. Володимир Зеленський особисто відвідав цей заклад під час свого візиту до столиці Угорщини в листопаді 2024 року. Однак, попри спроби поліпшити відносини, попередні конфлікти знову вийшли на перший план через різні погляди щодо війни в Україні.

На початку лютого заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр заявив, що уряд Угорщини надаватиме допомогу Україні, незважаючи на конфлікти. Під час свого візиту до української столиці політик нагадав, що Угорщина відбудувала в Київській області школу, дитсадок, амбулаторію, ЦНАП. «Ми хочемо надавати допомогу нужденним і послідовно продовжуємо цю діяльність уже третій рік поспіль», – зазначив Левенте Мадяр.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня