Все, що ви не знали про непереносимість лактози
На фоні частих харчових розладів відмова від молочної продукції стала популярним трендом, як вегетаріанство и безглютенові дієти. Але чи насправді молочні продукти несуть шкоду, і чи варто від них відмовлятися? Щоб розібратися в цьому питанні, треба зрозуміти, що таке лактоза, і як вона впливає на організм людини.
Специфіка засвоєння лактози
2-8 відсотків молока складає лактоза – вуглевод, що містить в собі дві складові: глюкозу і галактозу. І якщо глюкозу організм людини отримує із багатьох безмолочних продуктів, то галактозу можна знайти лише в молочних виробах. При цьому галактозні цукри активують ріст корисних біфідобактерій в кишківнику, завдяки чому посилюється імунітет і підтримується діяльність низки нервових і імунологічних процесів. Також лактоза покращує засвоєння кальцію, міді і цинку, що особливо актуально в перші роки життя людини.
Однак для нормального розщеплення і перетравлення “молочного” вуглеводу організм повинен виробляти спеціальний фермент – лактазу – в достатній кількості. Якщо цього не відбувається, бактерії кишківника починають переробляти лактозу самостійно, утворюючи молочну кислоту та вуглекислий газ, в результаті чого людина відчуває дискомфорт, здуття і біль в животі.
Симптоми непереносимості
Цікаво, що ступінь непереносимості лактози у різних людей різний – дехто без наслідків випиває повну склянку молока, а для інших маленький шматок сиру може стати серйозною проблемою. Однак симптоматика у хворобливого стану, зазвичай, схожа у всіх, і вона з’являється вже через 25-30 хвилин після вживання молочних продуктів:
1. Дискомфорт в шлунку: бурління, здуття, гострі спазми. Через виділення газів та збільшення обсягу рідини розтягуються стінки кишківника, що приводить до гострого болю в животі.
2. Підвищене газоутворення. Вироблений біфідобактеріями газ збирається в товстій кишці, подразнює її поверхню, а потім з тиском виходить назовні.
3. Інтенсивна діарея. При непереносимості лактози зростає вміст рідини в шлунку, що сприяє виникненню діареї.
4. Запор. В окремих випадках, неперетравлені молочні вуглеводи уповільнюють проходження і перетравлення спожитої їжі.
Безпечні продукти
В залежності від вмісту лактози спеціалісти виділяють продукти, які становлять найменшу загрозу для людей с непереносимістю:
1. Жирні вершки понад 37%. При виготовленні вершків жир відокремлюють від молока, залишаючи мінімум лактози.
2. Витримані тверді сири. При виготовленні сиру більша частина лактози відділяється разом з сироваткою. Наприклад, витриманий пармезан чи чеддер мають не більше 12 г лактози на 100 г.
3. Масло від 80% жирності. Основна частина лактози видаляється в процесі обробки молока.
4. Кисломолочна продукція з вмістом пробіотиків. Йогурті, кефіри і сирки з корисними бактеріями полегшують розчеплення “молочних” вуглеводів.
Часто непереносимість лактози плутають з алергією на білок молока, що також виникає внаслідок споживання молочної продукції. Однак ці стани мають різний механізм виникнення і різні прояви, тому ставити діагноз і вибирати методику лікування повинен лише лікар.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися