«Звичайна медичка маска» надзвичайно ефективна – вважають німецькі вчені
Коронавірусна тематика не «покидає голови» дослідників у всьому світі. Вчені, практикуючі лікарі абсолютно різних напрямків та спеціальностей досліджують різні проблеми та сторони ковідпандемії. І, німецькі вчені одні з найактивніших на цьому «полі битви».
Так ось, у рамках свого дослідження вчені з Університетської клініки Гіссена і Марбурга (Німеччина – авт.) під керівництвом професора Франка Гюнтера виготовили з оргскла спеціальний герметичний куб зі стороною в 0,5 метра. З одного боку у нього через трубку вдувати найдрібніші частинки: аерозолі діаметром менше 5 мкм, тобто менше п’яти тисячних міліметра, і частки рідини, які були трохи більшими, але тим не менше також мікроскопічними. Ці частинки симулювали процес видихання повітря людиною, а встановлений у камері вентилятор перемішував повітря, щоб всі частинки розподілялися рівномірно.
А всередину кубу медики помістили середньостатистичну модель людської голови, виготовлену за допомогою 3D-принтеру. Далі,через рот цього «манекену» всмоктувалося повітря, в якому за допомогою лазерного спектрометру вимірювалася кількість частинок різного розміру. При зворотному експерименті можна було визначити, скільки частинок проходять через маску при видиху. У дослідженні вивчалися частинки розміром від 0,3 до 10 мкм.
І, перший висновок полягав у тому, що звичайні медичні маски, наприклад, ті, що використовуються під час операцій, показали на подив хороші результати у порівнянні з іншими масками. Така маска добре підходить до форми голови, завдяки чому сидить більш герметично. Вона зменшує кількість аерозолів набагато більше, ніж на 50%, а кількість частинок рідини – більш ніж на 70%.
Багато інших маски були жорсткими і погано сиділи на голові, ефективність фільтрації становила у них лише близько 20%, хоча вони нібито відповідали китайському стандарту KN95 або європейському FFP2. Другий висновок став підтвердженням давнього припущення: маски, у тому числі звичайні, цілком захищають і тих, хто їх носить, а не тільки тих, що оточують. Строго кажучи, маска захищає того, хто її носить, навіть більше, адже при вдиху маска щільніше прилягає до обличчя і забезпечують більшу герметичність, ніж при видиху.
Вчені також вивчили маски, які не підлягають сертифікації, шиються людьми самостійно або виготовляються виробниками одягу. За словами дослідників, «часом звичайний кухонний рушник з бавовни може забезпечити кращий захист, ніж красива, модна, спеціально виготовлена маска. Волокна тканини у таких масках затримують менше частинок. Більш щільний матеріал не завжди кращий, так як через підвищений опір більше повітря, що видихається спрямовується у щілини маски з усіх боків.
Дослідники також перевірили стан масок після носіння. «З внутрішньої сторони вони більш забруднені, ніж із зовнішньої… Там можна знайти все, що можна виявити на нас і всередині нас: мікроорганізми флори носа, горла і шкіри у значній кількості…. Тому, знімаючи маску, її слід тримати тільки за зав’язки і сушити на повітрі. Маску необхідно міняти регулярно, не рідше ніж після одного дня носіння, і прати мінімум при 60 градусах», – констатують німецькі науковці.
При цьому дослідники не радять носити в звичайному житті маски з клапанами. «Клапани покликані полегшувати видихання повітря, вони не пропускають повітря, але воно безперешкодно виходить з маски. Так не тільки не забезпечується захист іншої людини – через такий «каналізаційний» ефект вона навіть може бути піддана більшій небезпеці, ніж без маски. Тож той, хто знаходиться навпроти вас, може отримати всю порцію повітря, яке видихається прицільно у саме обличчя», – наголошують вчені.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися