У Гренландії чергова катастрофа – через глобальне потепління розколовся найбільший льодовик
Спекотне літо нинішнього року лише посилило руйнування льодовика у Гренландії, який покрився тріщинами ще в минулому році. І сьогодні стало відомо, що саме через різке потепління розколовся найбільший шельфовий льодовик – 79N. Інформація про цей факт стала доступною завдяки вивченню даних європейської програми спостережень «Коперник».
Так от, від найбільшого, з тих що залишилися в Арктиці шельфових льодовиків відколовся шматок площею близько 110 квадратних кілометрів. І це прямий наслідок глобального потепління, вважають вчені.
Як відомо, гренландські льодовики швидко танули весь минулий рік. Загалом, у 2019 та 2020 роках в Арктиці були зафіксовані аномально високі температури і танення суттєво прискорилося. Сам льодовик 79N ще у минулому році весь покрився глибокими тріщинами, а літо 2020 року просто довершило роботу і частина масиву просто розвалилася на безліч айсбергів.
Тож, він поступово спускається з суші в океан і там стане плавучим. Його плавуча частина поділилася на два відгалуження – і відкололося саме одне з них. Загалом, довжина всього льодовика становить близько 80 кілометрів, ширина – 20 кілометрів.
До відома, Гренландський крижаний щит – другий за розміром крижаний щит у світі – після антарктичного. В останні роки він швидко тане.
Так, у 2007 та 2008 роках спостереження з супутників показали, що площа крижаного щита досягла мінімуму за 30 років спостережень. А загалом, якби Гренландський крижаний щит розтанув повністю, рівень світового океану піднявся б більш, ніж на 7 метрів. Це загрожувало б затопленням безлічі прибережних міст і країн по усьому світі.
Тим часом, згідно з даними супутників, Гренландія і Антарктида втратили 6,4 трильйона тонн льоду у період з 1992 по 2017 рік. Однак на цьому сюрпризи не закінчуються – через 3 роки, у поточному 2020 році після цих змін ситуація значно погіршилася. Тепер вчені б’ють на сполох: великі крижані щити нашої планети «розморожуються» у 6 разів швидше, ніж у 2017 році. Через глобальне потепління у період з 1992 по 2017 рік глобальний рівень моря піднявся на 17,8 мм. Тепер же ці показники збільшуються в 6 разів.
Ще у 2014 році вчені підрахували, що вже через 80 років рівень моря підніметься на 53 см. Однак, з огляду на нові дані, до кінця століття рівень води може підвищитися до 70 см.
Тож, якщо подібні прогнози дійсно здійсняться, то вже у 2100 році близько 400 млн людей на планеті, що живуть у прибережних районах, будуть знаходитися у зоні прямого затоплення.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися