ОБСЄ займеться розслідуванням порушення прав людини у Білорусі використовуючи «московський механізм»

ОБСЄ займеться розслідуванням порушення прав людини у Білорусі використовуючи «московський механізм»

20:59 Вересень 17, 2020

Життя 4627 5 хвилин

Західні країни під егідою ОБСЄ вирішили серйозно зайнятися розслідуванням порушення прав людини у Білорусії. Про це свідчить повідомлення на сайті постійного представництва США при ОБСЄ.

17 країн-учасниць організації запустять «московський механізм» – незалежну комісію експертів, яка вивчить випадки серйозних порушень прав людини у республіці. Зокрема, вони розглянуть повідомлення про фальсифікацію виборів і істотні перешкоди у здійсненні права вибору. Видання Reuters з посиланням на МЗС Данії повідомляє, що учасники механізму опублікують спеціальну доповідь про ситуацію у Білорусі – на це може піти від шести до восьми тижнів.

Тож, серед тих, хто цього разу візьме участь у «московському механізмі» є – Данія, Бельгія, Канада, Естонія, Фінляндія, Франція, Ісландія, Латвія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Румунія, Словаччина, Великобританія, Чехія і США. Ці країни вже офіційно закликали Мінськ співпрацювати з місією.

Як відомо, ОБСЄ свого часу створила ряд механізмів для моніторингу виконання зобов’язань, взятих на себе державами-учасниками в області прав людини і демократії (людського виміру). І один із цих механізмів, так званий механізм людського виміру, може застосовуватися у кожному конкретному випадку окремою державою-учасником або групою держав.

Він складається з двох інструментів: «віденського механізму» (затвердженого Підсумковим документом Віденської зустрічі 1989 року) і «московського механізму» (затвердженого на останній нараді Конференції з людського виміру НБСЄ (сьогодні ОБСЄ – авт.) у Москві у 1991 р.), який частково є подальшим розвитком Віденського механізму.

До слова, «віденський механізм» дозволяє державам-учасникам, використовуючи встановлений набір процедур, піднімати питання, що стосуються положення в галузі людського виміру в інших державах-учасницях. А «московський механізм» використовує все це за основу і надає додаткову можливість державам-учасницям формувати з числа незалежних експертів спеціальні місії для надання сприяння у вирішенні конкретних проблем, пов’язаних з людським виміром, будь то на їх власній території або на території іншої держави-учасниці ОБСЄ.

Загалом, до сьогодні «московський механізм» використовувався тільки сім разів:

1. Дванадцятьма державами Європейського співтовариства і Сполученими Штатами у зв’язку з повідомленнями про напади та звірства по відношенню до беззбройних цивільних осіб у Хорватії та Боснії і Герцеговині (у 1992 році);

2. Естонією для вивчення і порівняння естонського законодавства, а також його застосування до загальноприйнятих норм в області прав людини (у 1992 році);

3. Молдовою для дослідження чинного законодавства, міжетнічних відносин та дотримання прав меншин на території країни (у 1993 році);

4. У червні 1993 р. Комітетом старших посадових осіб щодо Сербії і Чорногорії для розгляду повідомлень про порушення прав людини (дана місія так і не змогла виконати своє завдання через недостатнє сприяння з боку Союзної Республіки Югославії);

5. 23 квітня 1999 року «віденський»/«московський» механізм запроваджено у дію Росією щодо військової операції НАТО у колишній Федеративній Республіці Югославії.

6. Десятьма державами-учасницями ОБСЄ (Австрія, Німеччина, Греція, Ірландія, Італія, Канада, Норвегія, Сполучене Королівство, Сполучені Штати Америка, Швеція) щодо Туркменістану для розгляду питань, які виникли у результаті розслідування замаху на життя президента країни Сапармурата Ніязова 25 листопада 2002 року і для вивчення всіх питань, пов’язаних з проведенням розслідування (грудень 2002 р. – березень 2003 р.)

7. 6 квітня 2011 року чотирнадцятьма державами-учасницями ОБСЄ (Німеччина, Данія, Ісландія, Канада, Нідерланди, Норвегія, Польща, Румунія, Словаччина, Великобританія, Сполучені Штати Америки, Фінляндія, Чеська Республіка, Швеція) для дослідження становища у Білорусі після президентських виборів 19 грудня 2010 р.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня