Британські дослідники створили «суперфермент» для розщеплення пластикових відходів

Британські дослідники створили «суперфермент» для розщеплення пластикових відходів

09:00 Жовтень 1, 2020

Життя 3769 4 хвилини

Magyar

Британські вчені виявили суперфермент, який руйнує пластикову тару в шість разів швидше, ніж вдавалося раніше.

Фахівці з Університету Портсмута поєднали фермент, що розщеплює пластик, під назвою PETase, з іншим ферментом, щоб прискорити процес розпаду. Новий суперфермент може мати значний вплив на переробку поліетилентерефталату (ПЕТ), – найбільш використовуваного пластику для виробництва одноразових пляшок для пиття, килимів та одягу, – пише портал CNN.

Науковці отримали фермент із бактерій, які розвинули здатність поглинати пластик природним чином. На їхню думку, його взаємодія з ферментами, що розчиняють бавовну, дасть можливість утилізувати одяг зі змішаних тканин.

У природі ПЕТ розкладається за сотні років, тоді як ПЕТаза може розкластись на свої складові елементи всього за кілька днів. Суперфермент поєднує в собі PETase та MHETase. Суміш обох цих речовин розщеплює пластик удвічі швидше, ніж сам PETase, тоді як зв’язування ДНК двох ферментів збільшує швидкість розкладання втричі. Обидва ферменти були виявлені в бактеріях, що поїдають пластик. Це відкриття зробили в Японії в 2016 році. Очікується, що скористатися новим винаходом масово можна буде вже через один-два роки.

“Насправді ми були дуже здивовані тим, що винахід працює настільки добре”, – каже Джон Макгіхін, директор університетського центру ферментаційних інновацій, співавтор дослідження, зазначивши, що процес “усе ще занадто повільний”, щоб водночас бути комерційно життєздатним. За словами експерта, розробка може переробляти існуючу ПЕТ-продукцію замість того, щоб виробляти новий пластик із використанням викопного палива. Свої результати дослідники опублікували в Журналі Американської академії наук (PNAS).

Забруднення пластиком – одна з найважливіших екологічних проблем сьогодення. Повідомляється, що люди вдихають мікропластик і споживають його з їжею. Пластикову тару складно розкласти на хімічні складові, щоб створити вторинний матеріал. А щорічно з нафти виробляється все більше нового пластику.

Згідно з нещодавньою доповіддю The Pew Charitable Trusts, кількість пластику, що надходить у Світовий океан, може майже потроїтися до 2040 року, досягнувши 29 мільйонів тонн на рік.

Організація заявляє, що не існує “єдиного вирішення” проблеми, але “комплексна стратегія переробки” може зменшити забруднення пластиком на цілих 31 – 45 відсотків.

Французька компанія Carbios також працює над ферментом, що харчується пластиком, але личинки воскової молі та звичайного борошняного жука також можуть допомогти розщепити пластмасу завдяки бактеріям у кишківнику цих комах.

Джерело: MTI

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня