Вчені вияснили справжню потужність та руйнівну силу вибуху у порту Бейрута

Вчені вияснили справжню потужність та руйнівну силу вибуху у порту Бейрута

20:37 Жовтень 8, 2020

Життя 3426 4 хвилини

Як відомо, 4 серпня 2020 року у порту Бейрута вибухнули 2 тис. 750 тонн нітрату амонію, що призвело до загибелі близько двох сотень людей і поранення більше ніж шести тисяч містян. Ударна хвиля заподіяла величезні руйнування у підсумку, залишивши без даху над головою 300 тисяч жителів столиці Лівану.

Цю трагедію відобразили тисячі роликів, знятих очевидцями, і саме ці записи нещодавно вчені використовували для того, щоб вирахувати потужність вибуху. Тож, у статті, яка вже опублікована у журналі Shock Waves, потужність вибуху оцінюється від 0,5 до 1,12 кілотонни тротилового еквіваленту.

Для цієї роботи вчені з Шеффілдського університету на чолі з дослідником Семом Рігбі оцінили швидкість поширення ударної хвилі від вибуху. Зробити це вдалося завдяки записам очевидців, і спочатку вчені визначили діапазон в 1,0-1,5 кілотонни тротилового еквіваленту.

Однак потім авторам вдалося відібрати 16 високоякісних роликів, які відобразили вибух із самого початку, у прямої видимості від епіцентру, а також ударну хвилю від портового складу до декількох легко визначених орієнтирів на навколишньої місцевості.

Проаналізувавши ці ролики, вчені загалом виділили аж 38 орієнтирів, виміряли відстань до них і час прибуття ударної хвилі. Швидкість і дистанція її поширення визначаються потужністю вибуху, що і дозволило отримати більш точні цифри – межах 0,5 до 1,12 кілотонни у тротиловому еквіваленті.

За оцінками вчених, викид енергії склав близько 1 ГВт*год, що цілком було б достатньо для живлення сотні домогосподарств протягом усього року.

Такі цифри ставлять серпневий вибух у Бейруті на шосту позицію серед найпотужніших неядерних вибухів в історії людства. Перше місце як і раніше займає трагедія, що сталася у роки Першої світової, коли у гавані британського Галіфакса норвезьке судно налетіло на французький транспортний корабель, навантажений вибухівкою. Ця катастрофа забрала понад 2000 життів, її потужність оцінюється в 2,9 кілотонни тротилу.

Але, вже за кілька десятиліть з’явилася ядерна зброя, яка одразу встановила недосяжні рекордні цифри для звичайного вибуху. До прикладу, вже перша бомба «Малюк», яка була скинута у серпні 1945 року на Хіросіму, мала потужність близько 15 кілотонн.

А здібності ядерних боєприпасів, які були створені вже у наступні роки, досягли сотень кілотонн і, навіть, більше – аж до колосальних 59 мегатонн тротилу, в які оцінили вибух легендарної радянської термоядерної «Цар-бомби» АН602 (30 жовтня 1961 р. – авт.).

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня