Розталий лід Антарктиди виявив черговий сюрприз

Розталий лід Антарктиди виявив черговий сюрприз

18:03 Жовтень 12, 2020

Життя 4000 5 хвилин

Magyar

В Антарктиді група дослідників виявила муміфіковані останки давньої колонії пінгвінів Аделі, пише науковий портал Live Science.

На сухому й вітряному мисі в південній Антарктиді земля вкрита мертвими муміфікованими пінгвінами. Камені навколо них усіяні кістками, галькою та плямами від пташиного посліду – характерними ознаками недавно покинутої колонії пінгвінів Аделі (Pygoscelis adeliae).

Подібні картини не є рідкістю для моря Росса в Антарктиді, де мешкають мільйони Аделі й інших поширених популяцій пінгвінів. Проте вид на мис Ірізар спантеличив учених, адже пінгвінів Аделі не бачили тут сотні років.

Радіовуглецевий аналіз кісток, яєчної шкаралупи та зразків муміфікованої шкіри, зібраних на цьому місці, показує, що вік останків пінгвінів на мисі Ірізар, що здаються «свіжими», насправді становить від сотень до тисяч років.

За словами вчених, мис Ірізар заселяли колонії пінгвінів з метою розмноження принаймні тричі за останні 5000 років. Висушені докази їхнього перебування стали відомими у зв’язку з прискореним таненням снігів під час дедалі більш спекотного літа в Антарктиді.

Результати дослідження були опубліковані в журналі Geology.

Мумія пінгвіна віком 5000 років

Хоча Антарктида – одне з тих місць на Землі, де танення відбувається аномально швидко,  мис Ірізар на морі Росса становить виняток. Середня температура тут набагато нижча, ніж на решті континенту, і наслідки кліматичних змін не так сильно помітні. Однак навколишні льодовики тануть і на цій території. Стікаючи, вода змила сніговий покрив зі скелястої поверхні, виявляючи місця гніздування давно забутих пінгвінів.

Дослідження показують, що останкам найстаріших пінгвінів 5000 років, а наймолодших – 800.

Докази свідчать про те, що за останні тисячоліття на мисі Ірізар існували принаймні три різні колонії пінгвінів, остання з яких зникла майже тисячу років тому.

Переможці та переможені

Учені кажуть, що минулі заселення пінгвінів, імовірно, були пов’язані з теплими періодами, коли довколишній припай – плити морського льоду, прикріплені до суші, – танули на початку літа, відкриваючи доступ до мису під час сезону розмноження Аделі. За словами науковців, пінгвіни могли просто підпливти до мису й побудувати гнізда на пляжах.

Сьогодні припай у районі мису Ірізар тане надто пізно, щоб зробити довколишню територію придатною для гніздування цих птахів. Але це, імовірно, зміниться в найближчому майбутньому, кажуть фахівці. Оскільки припай у відповідь на глобальне потепління тане щороку раніше, у пінгвінів буде дедалі більше часу, щоб колонізувати мис і почати свої цикли розмноження. Це сприятливо вплине на вид Аделі з південної Антарктиди, але їхні північні родичі, які швидко втрачають місця свого проживання на морському льоду, почуватимуться не так добре.

Ми говоримо про переможців і переможених під час зміни клімату, сказав один із дослідників, маючи на увазі види, які або збільшать свою популяцію у зв’язку з глобальним потеплінням, або зникнуть.

Джерело: (origo.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня