Чи готова Україна до боротьби із новим коронавірусом із Китаю

Чи готова Україна до боротьби із новим коронавірусом із Китаю

15:02 Січень 29, 2020

Життя 6305 9 хвилин

Magyar

Через три тижні після першого випадку влада Китаю ізолювала 13 міст, де проживає приблизно 41 млн людей. Поодинокі прояви захворювання виявили у країнах Європи, Америки та сусідніх до Китаю державах повідомляє «Українська правда».

В Україні зараз немає жодного зафіксовано випадку китайського вірусу 2019-nCoV, але люди вже бояться забирати посилки з AliExpress, у Viber-групах застерігають не купувати банани – нібито вони є переносниками захворювання, а на OLX продають вакцину від вірусу, якої насправді ще немає ніде у світі.

Як Україна готується до можливої появи китайського коронавірусу, журналістки «Української правди» Катерина Рещук і Наталія Бушковська розбиралися разом з лікарями. Отже:

1. Симптоми. Чи можна відрізнити новий коронавірус від грипу та ГРВІ

Більшість хворих на новий коронавірус спочатку відчули лихоманку, кашель, ускладнене дихання. Проте у деяких хворих першими симптомами були діарея, нудота та розлади шлунку. Легкі випадки нагадують грип або застуду. На останніх стадіях хвороба викликає ураження легень і пневмонію.

«Симптоми коронавірусу можуть з’явитися найраніше через 2 дні після зараження, найпізніше – через 14. Тобто хворий може два тижні бути заражений, але не підозрювати про свою хворобу. Найнебезпечніше в цьому те, що попри відсутність симптомів на перших стадіях захворювання, людина вже є заразною для оточуючих» – підкреслює вірусолог, керівник проєкту класифікації вірусного різноманіття «V-table” Вікторія Новіцька.

2. Хто в зоні ризику

Більшість померлих від вірусу – люди літнього віку. У багатьох з них були супутні захворювання, як-то цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона. Експерти вважають, що найбільшу загрозу хвороба становить для людей зі слабким імунітетом, проте вже були зафіксовані випадки смерті серед молодих людей без хронічних захворювань.

3. Як захиститися? Чи допоможе маска в метро, антисептик для рук та противірусні?

Медичні маски надають певний рівень захисту, але варто пам’ятати, що вони є одноразовими й діють лише протягом кількох годин, після цього мають бути замінені на нові. Проте маска не є гарантованим захистом для здорової людини, якщо вона хоче вберегти себе від вірусу. Найдієвіша профілактика зараження – це уникнення великих скупчень людей, оскільки вірус передається повітряно-крапельним шляхом.

Також важливо ретельно мити руки. Важливо знати, що лікування нового захворювання противірусними препаратами – абсолютно неефективне, запевняють вірусологи. Так само не допоможе захиститися від хвороби часник та мед.

4. Чи є в Україні необхідне обладнання для діагностики

Наразі тест-систем для виявлення китайського коронавірусу, які можна вільно закупити, не існує, пояснює дитячий інфекціоніст Федір Лапій. Його діагностування відбувається методом виключення. Спочатку пацієнта перевірять на грип, для цього можна навіть застосовувати експрес-тексти, які продаються в аптеці. Якщо виявиться, що наявні симптоми викликав не грип, хворого перевіряють на інші віруси, в тому числі вже відомі коронавіруси, які циркулюють в Україні.

Якщо й тут збігів не знайдуть, тоді можна підозрювати, що людина хвора на новий коронавірус. Якщо в Україні буде хворий з підозрами на новий вірус, то від нього буде відібрано матеріал для лабораторного дослідження. Зразок буде відправлено до лабораторії ВООЗ у Лондоні, яка має специфічні тест-системи на визначення нового коронавірусу.

5. Чи готові лікарні України прийняти хворих

Зараз в Україні існує 750 відділень інтенсивної терапії на 5 581 ліжок, які готові прийняти пацієнтів з новим коронавірусом, запевняє лікар-анестезіолог Сергій Дубров з Центру громадського здоров’я.

Дитячий інфекціоніст Федір Лапій впевнений, що у разі спалаху коронавірусу дітей у столиці будуть направляти до Київської міської дитячої клінічної інфекційної лікарні. Там знаходиться єдине у Києві дитяче відділення для обстеження та лікування хворих на особливо небезпечні інфекції, зокрема SARS – інший загрозливий різновид коронавірусу. Воно розраховане на 16 боксів на 30 ліжок. У лікарні є ще декілька інфекційних відділень, які теоретично можна буде використати у разі необхідності. Але наразі коронавірус насамперед небезпечний для людей літнього віку, діти перебувають поза зоною ризику.

6. Спеціальний захист для лікарів. Чи є він в Україні

За рекомендаціями ВООЗ, лікарі, що перебувають у контакті з хворими на новий коронавірус, мають бути забезпечені респіраторами N95 та FFP2, розповідає глава директорату громадського здоров’я МОЗ України Андрій Скіпальський.

Лікарів первинної ланки мають забезпечити гумовими рукавицями та окулярами. Але лікарі скоріш за все будуть в халатах, масках та рукавицях.

7. Що може збільшити шанси на виживання після захворювання

Лікар-анастезіолог Сергій Дубров з ЦГЗ стверджує, що всі відділення країни на 100% забезпечені киснем, а забезпечення респіраторами високого та середнього класу становить 0,62 на одне ліжко інтенсивної терапії. Тобто такі респіратори матиме фактично кожен другий пацієнт за умови, що всі ліжка будуть зайняті.

Окрім стандартних респіраторів існують спеціальні апарати ЕКМО (Екстракорпоральна мембранна оксигенація), які можуть підвищити шанси на виживання пацієнтів. Це технологічна система, яка підтримує життєдіяльність людей з важкою вірусною пневмонією та буквально заміщує функцію легень.

За напівофіційними даними, зараз в Україні 14 таких апаратів, 7 з них – у Києві. Невідомо, чи всі вони у робочому стані. Це дороговартісна техніка, яка потребує спеціальної підготовки персоналу, тому не може бути встановлена у всіх відділеннях інтенсивної терапії.

8. Чи можуть українці заразитися через посилки з Китаю

У соцмережах вже котрий день гуляють фейкові фотоколажі людей, які приходять на пошту за китайськими посилками, одягнені у спецодяг з голови до ніг. Зазвичай це жартівливі дописи, проте їхня кількість, яка зростає щодня, свідчить, що це швидше гумор на тлі паніки.

Розуміючи це, Укрпошта зробила офіційне повідомлення: «Жодних доказів, які б свідчили про ризик поширення коронавірусу через товари, наразі не зафіксовано».

9. Чому не варто панікувати

Поки що рівень паніки не можна порівняти з рівнем небезпеки, яку становить хвороба. Великий розголос пов’язаний з тим, що вірус новий, і вакцини проти нього поки не існує. Проте окрім щоденної статистики збільшення заражених та померлих, зростає кількість людей, яких вважають повністю вилікуваними.

Вже відомо про 110 випадків одужання.

10. Чи допоможе щеплення

Зараз вакцини від нового китайського коронавірусу в світі не існує.

Для розробки будь-якої вакцини потрібно щонайменше 6 місяців, розповідає епідеміолог Оксана Кошалко. Тобто, швидше за все, вакцина буде підготовлена лише ближче до літа, коли пік захворювання на респіраторно-вірусні інфекції мине. «Навіть якщо вакцину буде розроблено, варто зрозуміти, чи доречно нею щепитись в Україні, якщо у нас, наприклад, не буде випадків. Можливо, вакцинуватись будуть лише ті, хто плануватиме поїздку в Китай, або люди з імунними проблемами наприклад, хворі на ВІЛ», – повідомила лікар.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня