Головні наукові відкриття 2020-го

Головні наукові відкриття 2020-го

10:31 Січень 4, 2021

Життя 3157 4 хвилини

Magyar

Найбільші наукові досягнення 2020 року в напіввипадковому порядку: пекельний залізний дощ, обрушений радіотелескоп і вакцини проти коронавірусу, розроблені за один рік.

Квантова перевага

Китайські дослідники отримали квантову перевагу завдяки своєму пристрою на основі світла Чіукангу, який виявився у десять мільярдів разів швидшим за надпровідний пристрій Google Sycamore.

Екзопланети

2020-й був сильним роком із точки зору планет, відкритих за межами Сонячної системи. Астрономи знайшли небесне тіло, дуже схоже на Землю – Кеплер-1649c, яке знаходиться всього лише за триста світлових років. Також вони виявили пекельну планету, на якій падає дощ з розпеченого заліза, та планету, яка зникла, адже, як виявилося, вона і не була планетою. Не в останню чергу: було також ідентифіковано 24 суперленди – планети, де умови ідеальніші для життя, ніж на землі.

Китайський радіотелескоп FAST

Після трьох років випробувань та налаштування найбільший у світі радіотелескоп, китайський FAST діаметром п’ятсот метрів, офіційно розпочав свою наукову роботу в січні. Інтриги новині додає той факт, що паралельно другий за величиною радіотелескоп у світі, – американська обсерваторія Аресібо, – зазнав краху та обрушився після 57 років роботи.

CRISPRліки

У 2020 році розвиток революційного методу генної інженерії продовжувався з неабияким ентузіазмом. Біотехнологічні компанії CRISPR Therapeutics і Vertex повідомили про успішне застосування технології редагування генів CRISPR/Cas9, або так званих генетичних ножиць, для лікування спадкових захворювань крові. У березні метод уперше був використаний на живому людському організмі для лікування рідкісної спадкової хвороби очей. Дослідники вводили в організми піддослідних хворих суспензію їх власних відредагованих клітин. Попри те, що її творцям було присуджено Нобелівську премію з хімії, їх ізраїльські колеги успішно застосували її проти агресивних пухлин у живих організмах.

Google DeepMind

Відома компанія з розробки штучного інтелекту цього року презентувала нам кілька важливих розробок. Один з їх алгоритмів навчився розпізнавати рак молочної залози краще за людей. Інший, який називається AlphaFold, вирішує проблему складання білка, яка мучить біологію вже протягом півстоліття. Загалом, діяльність DeepMind відкриває майбутнє, будучи піонером різних досліджень, де досягнення штучного інтелекту інтегруються у наукову діяльність.

Вакцини

Розробка вакцини може зайняти роки або навіть десятки. Однак, коли на горизонті з’являється нескінченна кількість грошей та інтелектуальних можливостей, ситуація дещо змінюється. Вакцини проти коронавірусу були розроблені з неймовірною швидкістю приблизно за десять місяців і пройшли фази тестування вакцин за лічені тижні. Тестування першої вакцини розпочалось 16 березня в Сіетлі, США, а із середини листопада Pfizer та Moderna оголосили про успішне завершення третього етапу тестування їхнього продукту. Перша масова вакцинація розпочалася в Росії 3 грудня, а у Великобританії – 8 грудня.

Джерело: index.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня