karpat.in.ua

Японець був примусово стерилізований у 19-річному віці, але у компенсації йому відмовили

Японський суд минулої п’ятниці знову визнав неконституційним нині вже скасований закон, згідно з яким протягом десятиліть людей з інвалідністю примусово стерилізували, водночас відмовив у виплаті компенсації літньому чоловіку.

79-річний Коджіма Кікуо подав позов про відшкодування збитків на суму 11 мільйонів ієн за примусову стерилізацію у 19-річному віці згідно із законом про євгеніку.

У своєму рішенні суд м. Саппоро визнав, що немає виправдання закону, згідно з яким хтось не може за власним бажанням вирішувати, чи хоче він дитину. Це вже третє рішення, яке визнає закон неконституційним. Два попередні судові рішення також відхиляли позови щодо відшкодування збитків позивачам, аргументуючи це втратою актуальності через двадцять років після операцій.

В Японії закон про євгеніку, що діяв між 1948 і 1996 роками, дозволяв владі проводити стерилізацію людей проти їх волі, щоб запобігти «народженню неякісного потомства». Практика в основному стосувалася людей з інвалідністю та зі спадковими захворюваннями, а стерилізація в основному проводилася за допомогою операцій та променевих процедур. Згідно з офіційними даними, посилаючись на цей закон, було стерилізовано близько 25 тисяч людей, з них 16 із половиною тисяч – без згоди причетних.

У квітні 2019 року парламент Японії ухвалив закон, який гарантує потерпілим право на компенсацію: на той час на це було передбачено 3,2 мільйона ієн для всіх, хто був примусово стерилізований, незалежно від того, чи погоджувалися вони офіційно на проведення операції.

mandiner.hu