karpat.in.ua

План створення Великої зеленої стіни: замість джунглів – поодинокі дерева, які змінюють клімат

Не випадково проєкт під назвою «Велика зелена стіна» викликав чималий інтерес, завдяки йому ми могли б з’ясувати, чи має сенс проводити заліснення, чи є практична користь від спроб зупинити кліматичні зміни шляхом посадки рослин. Проєкт провалився, але це непогана новина.

Країни Африканського Союзу хотіли перетворити смугу довжиною 8 тисяч кілометрів та площею 18 мільйонів гектарів у джунглі в тропічній савані Сахель. Цей регіон, як і багато інших, стає пустелею, непридатною для життя, це вплине на мільйони людей, тобто влада намагається щось із цим робити.

На ділянці почали висаджувати надзвичайно велику кількість дерев. Для цього було потрібно викопати колодязі, щоб зробити можливим зрошення і запобігти ерозії ґрунту – уповільнити, щоб дерева могли вкорінитися. Але великий об’єм проведеної роботи, вкладення грошей не призвели ні до чого – проєкт провалився. Точніше, лише план створити джунглі – Велику зелену стіну зазнав поразки, бо території, усіяні деревами, дають фантастичний ефект.

Завданням джунглів мало стати те, щоб шляхом випаровування рослин приносити на територію набагато більше дощу, що, у свою чергу, зупинило б розростання пустелі. Ліси насправді не з’явилися навіть частково, але зміни відбулися. Зі значної кількості висаджених рослин вижила чимала кількість дерев. І вже зараз, після десяти років, це вже змінило місцевий мікроклімат. На землю випадає більше опадів, значно зростає врожайність, тобто проєкт надзвичайно успішний, незважаючи на певну невдачу.

Тож африканські країни продовжуватимуть робити все можливе для продовження заліснення, відкинувши плани створення джунглів. Зараз мета – створити смугу, засаджену стійкими до посухи деревами та іншими рослинами, яка простягатиметься від Атлантики до Червоного моря, котра покаже усьому світові, що у гармонії з природою життя є не лише стійким, але й набагато приємнішим.

 (koponyeg.hu)