karpat.in.ua

В Антарктиді знайдено рештки метеориту віком 430 тисяч років

430 000 років тому над Антарктидою вибухнув метеор, зруйнувавши значну територію, – виявило нове дослідження, яке документує аналіз 17 частинок метеориту, що залишилися від вибуху. Рідкісні уламки з вершини гори під назвою Вальнумф’єллет вказують на те, що космічне тіло, імовірно, мало діаметр щонайменше 100 метрів і зіткнулося із Землею на високій швидкості.

Міжнародна група вчених знайшла сліди невеликого астероїда, що впав в Антарктиді 430 тисяч років тому. Метеор, про який йде мова, був недостатньо великим, щоб залишити за собою ударний кратер, але він був досить великим для того, щоб досягти Землі, не згорівши в атмосфері. Дослідники прийшли до висновку, що в атмосферу Землі увійшло велике небесне тіло, розмір якого – не менше ста метрів в поперечнику, а його вибух привів до утворення потужного розпеченого струменю пари, що випарувався з матеріалу.

Відкриття останків – це вже само по собі диво, оскільки найбільший з них розміром менше півміліметра. Вчені помітили частинки-сферул позаземного походження в районі вершини гори Вальнумф’єллет, що знаходиться в горах Сер-Рондане в Східній Антарктиді.

Дослідники проаналізували останки за допомогою електронного мікроскопа і виявили, що вони складаються в основному із заліза та олівіну з високим вмістом нікелю. Він збігається зі складом інших метеоритів. У космічній породі містяться також типові для антарктичного льоду ізотопи кисню, які потрапили в неї при зіткненні з поверхнею.

Цей хімічний склад дуже схожий із залишками двох інших зіткнень, які трапились навколо Антарктиди одночасно, тому дослідники припускають, що всі вони з одного астероїда, вибух якого може спричинити надлишковий тиск на площі до 100 000 квадратних кілометрів та пожежу на 1000 квадратних кілометрах, – йдеться в науковій статті порталу iflscience.com.

Джерело:  (travelo.hu)