Які запитання найчастіше виникають при перетині кордону?
Звичайно, що при перетині державного кордону може виникнути непередбачувана чи конфліктна ситуація, яка може завершитися вкрай негативними наслідками. І такі ситуація трапляються досить часто. Тож, для їхнього вирішення, а ще краще профілактики експерти розробили типовий шаблон найчастіших запитань та відповідей, які значно полегшать перетин кордону і допоможуть громадянам України чи інших країн краще зорієнтуватися і не порушувати законодавство.
Отож, ось найчастіші 20 запитань та відповіді на них, які опубліковані на офіційному сайті Державної прикордонної служби України.
1. У громадянина у стегні стоїть протез (операція по зміні суглоба). Особа має намір вилітати до Турецької Республіки на відпочинок. Які документи необхідні для проходження контролю в аеропорту щоб не було проблем?
Дане питання не належить до компетенції Державної прикордонної служби України. З таким питанням необхідно звертатися до Служби авіаційної безпеки відповідного аеропорту. Для проходження паспортного контролю особі достатньо мати закордонний паспортний документ.
2. Які необхідні документи під час перетинання державного кордону України особі, яка керує транспортним засобом іноземної реєстрації? Власник на державному кордоні відсутній (власником є організація), автомобіль ввозиться на короткий термін (тимчасове ввезення). На який період дозволено? Чи є якась застава?
Дане питання не належить до компетенції Державної прикордонної служби України. З таким питанням необхідно звертатися до Державної митної служби України (https://customs.gov.ua/) за телефонами: 1548 (для безкоштовних дзвінків на території України) або +38 (044) 284-19-34.
Для проходження паспортного контролю особі достатньо мати: закордонний паспортний документ, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та дійсний страховий сертифікат міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена карта».
3. Яких формальностей необхідно дотримуватися, при перетині кордону з Російської Федерації в Україну, для легального перевезення урни з прахом особи (труни з померлою особою), для подальшого поховання її в Україні? Супроводжувати буде громадянин України.
Дане питання не належить до компетенції Державної прикордонної служби України. З таким питанням необхідно звертатися до Державної митної служби України (https://customs.gov.ua/) за телефонами: 1548 (для безкоштовних дзвінків на території України) або +38 (044) 284-19-34.
Для проходження паспортного контролю громадянину України достатньо мати паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
4. Які необхідні документи під час перетинання державного кордону України особі, яка переїжджає із-за кордону в Україну разом із тваринами (птицями)?
Дане питання не належить до компетенції Державної прикордонної служби України. З таким питанням необхідно звертатися до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (управління санітарних та вет-санітарних заходів на кордоні) – за телефоном +38 (044) -279-51-14 чи +38 (044) -279-49-95.
Для проходження паспортного контролю особі достатньо мати закордонний паспортний документ.
5. Чи може громадян України, який досяг 16-ти річного віку самостійно виїхати за кордон?
Згідно зі статті 313 Цивільного кодексу України громадяни України з 16-ти річного віку, мають право на самостійний виїзд за кордон без супроводу та згоди від дорослих за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
6. Чи можна скласти нотаріально посвідчену згоду на самостійний виїзд за кордон громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років?
Громадянин України, якому не виповнилось 16-ть років, не має право на самостійний виїзд за межі України. Такий виїзд можливий лише у супроводі двох батьків або за їх згодою в супроводі 18-ти річної особи уповноваженої ними (стаття 313 Цивільного кодексу України, пункт 3 постанови КМУ № 57 від 27.01.1995).
7. Чи потрібна нотаріально посвідчена згода батька на виїзд з України громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років, який виїжджає в супроводі матері?
Виїзд за кордон громадянин України, якому не виповнилось 16-ть років, в супроводі одного з батьків здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі (пункт 4 постанови КМУ № 57 від 27.01.1995).
8. Що повинно бути вказано в нотаріально посвідченій згоді батька на виїзд з України громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років? Чи потрібно вказувати серію та номер паспорта чи свідоцтва про народження?
У змісті згоди достатньо зазначити:
- громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дата народження батька (тієї особи яка надає згоду) ;
- громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дата народження матері (тієї особи якій надається згода) ;
- громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дата народження дитини;
- одна держава прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі (наприклад з 01.01.2021 по 01.03.2021).
9. Що повинно бути вказано в нотаріально посвідченій згоді батьків на виїзд з України громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років у супроводі представника авіакомпанії?
У змісті згоди достатньо зазначити:
- громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дата народження батьків;
- член екіпажу (представник/співробітник) авіакомпанії та назва авіакомпанії (одна конкретна, наприклад співробітнику авіакомпанії «МАУ») ;
- громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дата народження дитини;
- одна держава прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі (наприклад з 01.01.2021 по 01.03.2021).
10. Чи потрібна нотаріально посвідчена згода батьків чи другого з батьків на виїзд з України дитини до 16-ти років, яка є іноземцем (громадянином іншої держави)?
Для виїзду з України іноземцю до 16-ти років достатньо мати та пред’явити під час перетинання державного кордону України – закордонний паспортний документ іноземця. Представники Державної прикордонної служби України не уповноважені перевіряти згоду та супровід на дітей, які є іноземцями.
11. Батьки разом зі своєю дитиною виїжджають за кордон разом. Всі є громадянами України. Водночас із-за кордону дитина буде повертається одним із батьків. Чи потрібна згода другого з батьків на повернення в Україну?
Згода не потрібна, оскільки громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в’їзд в Україну.
12. Чи можливо однією згодою дозволити виїзд двох (трьох і більше) громадян України, яким не виповнилось 16-ть років? Чи треба складати дві (три і більше) окремі згоди на кожну дитину?
Не забороняється однією заявою/згодою дозволяти виїзд за кордон декількох дітей одночасно.
13. Чи можливо однією згодою дозволити виїзд громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років в декілька країн (чи декілька разів) і як це правильно зазначити у згоді?
Батьки мають змогу скласти нотаріально засвідчену заяву/згоду із зазначенням декількох різних періодів/проміжків часу та відповідної держави прямування навпроти кожного проміжку (водночас періоди часу між собою не перетинаються та навпроти лише одна країна). Тривалість проміжку може бути будь-якою але в цей період можливий один безперешкодний виїзд.
Наприклад:
- з 01.01.2023 по 30.01.2023 до Італійської Республіки;
- з 01.02.2023 по 30.03.2023 до Республіки Молдова;
- з 01.04.2023 по 30.05.2023 до Турецької Республіки;
- з 01.06.2023 по 30.06.2023 до Республіки Польща;
- з 01.07.2023 по 30.07.2023 до Республіки Польща;
- з 01.08.2023 по 30.08.2023 до Республіки Польща;
- з 01.10.2023 по 30.10.2023 до Арабської Республіки Єгипет;
- з 01.11.2023 по 30.11.2023 до Арабської Республіки Єгипет;
- з 01.12.2023 по 30.01.2024 до Арабської Республіки Єгипет.
14. Який порядок скасування раніше наданих згод (нотаріально посвідчених заяв) на виїзд громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років?
Уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України під час перевірки законних підстав для перетину державного кордону, в тому числі нотаріально посвідченої згоди другого з батьків, не проводять копіювання, вилучення або будь-яких інших процедур із зазначеними документами. Відповідно до чинного законодавства України, що регламентує діяльність Державної прикордонної служби України, облік заяв батьків про надання дозволу на виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон, що скасовані з дотриманням процедур, не ведеться. Перевірка вищезазначених документів проводиться з метою визначення їх дійсності, тобто наявності в них необхідних печаток, підписів, елементів захисту від підробок тощо.
Зазначаємо, що лише у разі надходження судового рішення щодо тимчасового обмеження виїзду з України громадянина України, який не досяг 16-річного віку, Державною прикордонною службою України буде вжито всіх заходів, передбачених законодавством, щодо недопущення виїзду його за межі України. Конституція України гарантує всім громадянам України право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Крім того, інформуємо, що відповідно до статті 2 Сімейного кодексу України Державна прикордонна служба України не є суб’єктом сімейних правовідносин і згідно зі статтею 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на неї не покладаються обов’язки з виконання доручень фізичних осіб під час розв’язання сімейних спорів.
Додатково повідомляємо, що письмове повідомлення Адміністрації Державної прикордонної служби України чи підрозділів охорони державного кордону не є «інформацією про заборону в перетинанні кордону» будь-якій особі, в тому числі неповнолітній. Обмеження осіб у праві виїзду з території України відбувається за встановленою процедурою та на визначених уповноваженими державними органами України підставах.
15. Якщо мати громадянина України, якому не виповнилось 16-ть має років статус одинокої матері, який потрібен документ для виїзду за кордон і чи має він термін дії?
Для представників Державної прикордонної служби України довідка/витяг про народження дитини (або її нотаріально засвідчена копія), видана відділом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері) – безстроковий.
16. Якщо батько громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років перебуває закордоном, де і як скласти згоду на виїзд такої дитини за кордон у супроводі матері і що повинно бути вказано? І чи обов’язково це повинно бути на спеціальному бланку, як у нотаріуса України?
Згоду можливо скласти у будь-якому дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном або у нотаріуса відповідної держави перебування (з подальшою легалізацією або засвідченням апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України).
У змісті згоди повинно бути зазначити:
- громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дата народження батька (тієї особи яка надає згоду) ;
- громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дата народження матері (тієї особи якій надається згода) ;
- громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дата народження дитини;
- одна держава прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі (наприклад з 01.01.2021 по 01.03.2021).
17. Якщо батьки проживають окремо (розлучені), які документи необхідні одному з батьків під час тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років без згоди від другого з батьків?
Виїзд за кордон без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі тимчасового виїзду на строк, що не перевищує одного місяця, з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини можливий під час пред’явлення (одна з підстав) :
- у разі не сплати другим із батьків аліментів – за пред’явленням довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем, на гербовому бланку за формою встановленою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (додаток № 16) ;
- рішення суду або його копії (засвідченої нотаріусом чи судом, який виніс таке рішення), у якому в резолютивній частині (після слів «вирішив») визначено місце проживання (не виховання і не утримання) дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною;
- рішення/розпорядження органу опіки та піклування або його копії (засвідченої нотаріусом чи органом, який видав), у якому підтверджено місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною, за формою визначеною ПКМУ від 24.09.2008 № 866 (додаток № 14).
18. В яких випадках можливий виїзд за кордон громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків?
Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:
- якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини;
- якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон дитина, є запис про вибуття на постійне місце проживання за кордоном чи відмітка (штамп) про взяття на постійний консульський облік у закордонній дипломатичній установі України (або довідка про перебування на постійному консульському обліку, яка формується з використанням засобів відомчої інформаційної системи МЗС);
- у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:
- свідоцтва про смерть другого з батьків;
- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
- рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
- довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
- свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України.
19. Чи потрібна нотаріально посвідчена згода обох батьків на виїзд за кордон громадянина України, якому не виповнилось 16-ть років, яка виїжджає у супроводі інших осіб?
Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі (пункт 5 постанови КМУ № 57 від 27.01.1995).
20. Якщо громадянка України одружилася 01.03.2021 року та змінила прізвище. Запланована поїздка закордон на 27.03.2021. Повернення планується 10.04.2021. Новий паспорт не встигаємо оформити. Чи можливо використати закордонний паспорт громадянина України на дівоче прізвище?
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України «Про прикордонний контроль» пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами.
Відповідно до Порядку оформлення, видачі обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання і вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152, пункти:
22. У разі зміни інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон, документи для його обміну подаються протягом одного місяця з дати настання таких обставин (подій).
Документи для обміну паспорта для виїзду за кордон можуть бути подані до закінчення строку його дії. У такому випадку паспорт для виїзду за кордон після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нового паспорта для виїзду за кордон.
У разі подання документів для оформлення паспорта у зв’язку з його обміном до закордонної дипломатичної установи паспорт, що підлягає обміну, повертається та здається особою під час отримання нового паспорта.
89. Паспорт для виїзду за кордон визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується у разі:
1) коли він підлягає обміну у зв’язку із зміною інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон;
2) закінчення строку його дії або прийняття рішення про його обмін до закінчення строку його дії;
3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;
4) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання;
5) припинення особою громадянства України;
6) коли паспорт заявлений як втрачений або викрадений;
7) смерті особи, якій було видано такий паспорт;
8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства;
9) неотримання заявником паспорта протягом року.
У разі подання заявником у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта для виїзду за кордон у зв’язку із зміною інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон, такий паспорт визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.
У разі неподання заявником протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон, документів для його обміну за наявності у ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації паспорт для виїзду за кордон, який підлягає обміну, визнається недійсним засобами Реєстру.
У разі подання заявником для оформлення паспорта для виїзду за кордон у зв’язку з його втратою або викраденням такий паспорт визнається недійсним з дня подання заяви-анкети.
Таким чином є ймовірність що після повернення в Україну у громадянки може бути вилучено паспорт громадянина України для виїзду за кордон на дівоче прізвище.
Якщо громадянка подала документи на зміну закордонного паспорта до виїзду з України, наприклад 22.03.2021 – 23.03.2021 паспортний документ визнається недійсним та підлягає вилученню.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися