На Марсі знайшли велике озеро

На Марсі знайшли велике озеро

19:59 Липень 4, 2021

Життя 1765 5 хвилин

Magyar

Марс, четверта планета земного типу в Сонячній системі від центральної зірки, – це сухе, холодне і безплідне небесне тіло. Ось чому великою сенсацією у 2018 році стало виявлення зондом Європейського космічного агентства (ESA) Mars Express великої кількості слідів, які вказують на те, що поблизу червоного полюса планети є рідка вода. Проаналізувавши розширену базу даних, лабораторія реактивного руху NASA (JPL) дійшла висновку, що під поверхнею Марса може бути сховано набагато більше рідкої води, ніж вважалося раніше. Особливо дивно, що підземні води можуть існувати також на тих ділянках Червоної планети, де температура постійно тримається нижче нуля, ідеться в статті інформаційного порталу Origo .

Радіолокаційний сигнал, який надходив із глибини, був сильніший, ніж той, що відбивався від поверхні

NASA разом з Лабораторією реактивного руху (JPL, Пасадена, Каліфорнія) та організацією Космічного агентства США проаналізували 44 000 вимірювань, які майже повністю охоплюють південну полярну ділянку Марса. Південний полюс планети вкритий шапкою замерзлого вуглекислого газу та меншою частиною водного льоду, розмір якої буває різним залежно від сезонів Марса.

(фото) Крижана шапка на полюсі Марса складається здебільшого із замерзлого вуглекислого газу та меншої частини водного льоду. Джерело: NASA/JPL

Варто зазначити, що марсіанські шапки на полюсах незрівнянно тонші, ніж на Північному полюсі Землі. Порівняно з товстою крижаною бронею, яка вкриває Антарктиду, вони більше схожі на паморозь, ніж на крижані бронежилети.

Дослідники розглянули набори даних для радіолокаційних вимірювань за останні 15 років. Радіолокаційні хвилі можна використовувати, щоб зазирнути під поверхню Марса, оскільки вони проникають і в глибші шари, втрачаючи при цьому свою енергію. Тож за ступенем поглинання можна визначити фізичні характеристики глибоких шарів.

Як виявили дослідники, у деяких випадках радіолокаційний сигнал, який надходив із глибини, був сильніший, ніж той, що відбивався від поверхні. На думку деяких учених, це однозначно говорить про те, що під поверхнею може бути значна кількість води, оскільки рідка вода посилює й відбиває радіолокаційні сигнали.

Підземні марсіанські озера, судячи з усього, суперечать законам фізики

Уперше наявність підземних вод помітили в південній полярній ділянці Червоної планети під назвою Mars South Polar Layered Deposits. Нещодавній усебічний аналіз JPL виявив десятки подібних зон поблизу Південного полюса. Переглянуті дані вимірювань охоплюють практично весь район Південного полюса Марса.

(фото) Радіолокаційна карта району Південного полюса з передбачуваними точками підземних вод. Джерело: NASA/ESA/JPL/Caltech

Ще більш вражаючим є те, що в деяких точках відносно близько до поверхні, на глибині приблизно 1,5 км, були виявлені ознаки присутності більшої кількості рідкої води. Однак, згідно з підрахунками, тут переважає температура мінус 63°С, а це значно нижче точки замерзання води, навіть якщо температура замерзання, імовірно, може бути нижчою через концентрацію різних мінералів, розчинених у воді, подібно до наземної морської води. В опублікованому 2019 року дослідженні, в якому вивчалося це питання, науковці дійшли висновку, що марсіанське «геотермальне» тепло знизу має бути принаймні вдвічі більшим, щоб утримувати воду в рідкому стані на такій глибині.

Джерело:  (origo.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня