karpat.in.ua

Більше дерев – більше літніх опадів

Дослідники Інституту досліджень атмосфери та клімату Технічного університету Цюріха та Університету Ньюкасла шляхом статистичного аналізу та моделювання виявили, що заліснення сільськогосподарських угідь може збільшити літні дощі в Європі в середньому на 7,6%.

Згідно з дослідженням, представленим у науковому журналі Nature Geoscience, для побудови їх моделей вчені вивчали та використовували дані з лічильників опадів, розгорнутих по всій Європі.

Попередні дослідження дійшли висновку, що в найближчі роки зміна клімату може зменшити кількість і масштаби опадів на більшій частині Європи. Автори нового дослідження зацікавились, що станеться в Європі, якщо в заліснення буде докладено більше зусиль, – пише науково-освітній інформаційний портал Phys.org.

Щоб дізнатись більше про вплив зростання кількості лісів на погоду та конкретно на кількість опадів, вчені зібрали історичні дані з різних місць Європи.

Згодом дані дощомірів у лісистих районах були поєднані з даними, зібраними із сільськогосподарських районів з майже однаковими характеристиками. Після цього був проведений статистичний аналіз та розроблені моделі опадів. Пізніше ці дані використовувались для з’ясування впливу дощу, наприклад, шляхом лісовідновлення сільськогосподарських угідь.

Дослідники виявили, що на лісисті ділянки випадає більше дощів, ніж на сільськогосподарські. Вони також помітили, що в лісистих сільськогосподарських районах кількість опадів збільшується як локально, так і у віддалених регіонах.

Виходячи з цього, дослідники стверджують, що якби сільськогосподарські угіддя були заліснені по всій Європі, на цілому континенті було б більше дощів, навіть якщо температура на планеті продовжує зростати. За їхніми підрахунками, для досягнення цього ефекту необхідно збільшити європейські ліси на 20%, – пише BBC.

Вчені не можуть чітко пояснити, чому на ліси випадає більше дощу, але вони вважають, що це може бути пов’язано з впливом дерев на повітря, що рухається: вони уповільнюють повітряні потоки, даючи більше часу для утворення дощу.

Джерело: MTI/Phys.org/BBC/Origo