karpat.in.ua

Учені встановили хімічні речовини, які відіграють ключову роль у звучанні скрипок Страдіварі

Близько 40 років тому Йожеф Надьварі, професор біохімії Техаського університету A&M, першим у світі довів, що однією з основних причин унікального звучання скрипок Страдіварі, окрім майстерного виготовлення, було те, що деревину інструментів обробляли спеціальними хімічними речовинами від паразитів.

«Протягом багатьох років мої дослідження ґрунтувалися на припущенні, що деревина, яку використовували великі майстри, піддавалася хімічній обробці, що сприяло чудовому звучанню скрипок Страдіварі та Гварнері», – повідомив професор Надьварі виданню Phys.org, коментуючи результати найновіших досліджень на цю тему.

Згідно з результатами останніх досліджень, деревину інструментів обробляли сумішшю бури, цинку, міді, галуну та вапняної води. «Буру здавна використовували як консервант. У Стародавньому Єгипті під час бальзамування, а пізніше як інсектицид», – зазначив експерт. Використання цих хімічних речовин вказує на тісну співпрацю між виробниками скрипок і фармацевтами. Страдіварі та Гварнері, ймовірно, було важливо правильно обробляти свої скрипки, щоб запобігти їхньому пошкодженню комахами.

За словами професора, майстри, імовірно, обробляли деревину за методом, який самі ж і розробили. Вони надавали цій процедурі великого значення, оскільки розуміли, що це зміцнює деревину, а також покращує звук. Такі методи, звичайно, трималися в таємниці, тоді ще не було патенту на винахід, але за допомогою простого огляду готових інструментів не вдалося з’ясувати, які засоби використовувалися для обробки деревини.

Антоніо Страдіварі (1644–1737) протягом свого життя виготовив приблизно 1200 скрипок. Він продавав свої інструменти виключно заможним людям, зокрема представникам королівської родини. На сьогодні у світі залишилося близько 600 скрипок Страдіварі. Менш відомому сучаснику майстра, Гварнері-дель-Джезу, продавати свої скрипки виявилося складніше, однак тепер його інструменти вважаються рівними за якістю зі скрипками Страдіварі.

За словами 87-річного професора Надьварі, необхідні подальші дослідження, щоб краще зрозуміти, як поєднання хімічних речовин з деревиною дає такий звук.

MTI