Побачила світ нова книжка Тетяни Літераті «Втрачений Ужгород: міська управа»

Побачила світ нова книжка Тетяни Літераті «Втрачений Ужгород: міська управа»

17:21 Вересень 22, 2021

Життя 2359 5 хвилин

Magyar

Закарпатська журналістка, краєзнавець Тетяна Літераті протягом кількох років пише серію статей про старий Ужгород, його мешканців, історію будівель. Матеріали шість років регулярно публікувалися на сайті «Про Захід» та в газеті «Ужгород». Найцікавіші статті бажаючі дізнатися більше про історію Ужгорода можуть прочитати і в угорському перекладі на сторінках тижневика Kárpátalja та в онлайн-версії газети.

З огляду на великий інтерес Тетяна Літераті публікує свої матеріали також у формі книжок. Написанню кожної історії передують копітка робота в архівах та численні розмови з нащадками певних осіб. Перша книжка із серії «Втрачений Ужгород. Невигадані історії» була опублікована в грудні 2017 року. У травні 2018-го з’явилася і друга – «Втрачений Ужгород. Мандрівка старим містом». Після цього у 2020 році за фінансової підтримки угорського уряду ще однією частиною «Втраченого Ужгорода» журналістки Тетяни Літераті вдалося порадувати й угорських читачів. «Історична прогулянка Ужгородом» – це добірка статей, пов’язаних з Угорщиною. Минулого року в липні побачила світ і третя книжка – «Професії та підприємства».

А 2021-го вийшла четверта – «Втрачений Ужгород: міська управа». 190-сторінкове видання дає можливість дізнатися про управління містом наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття.

Книжка, яка містить 27 оповідань, знайомить читача з 19 мерами Ужгорода, що керували містом у різні періоди історії, та з родинами, історія котрих переплітається з історією обласного центру.

Представили нове видання у великій залі Закарпатського обласного художнього музею імені Йосифа Бокшая. Участь у заході взяв, зокрема, і перший заступник Генерального консула Угорщини в місті Ужгороді Ласло Куті, котрий під час вітальної промови наголосив: «Хто не знає свого минулого, той не розуміє сьогодення. Величезна праця Тетяни допомагає нам ознайомитися з нашою історією, показує, як протягом століть люди різних національностей та віросповідань жили разом на Закарпатті, зокрема тут, в Ужгороді. Ми вдячні Тетяні за те, що вона виконала величезну роботу, зробивши цей загальний скарб скарбом для всіх нас. Завдяки її праці ми вже можемо говорити не про втрачений Ужгород, а, можливо, про добре відомий Ужгород». Відтак Ласло Куті привітав авторку з виданням нової книжки та побажав подальших успіхів і цікавої роботи.

За словами Тетяни Літераті, зібрати інформацію було непросто, адже нащадки мерів Ужгорода здебільшого живуть за кордоном, починаючи від сусідніх Угорщини та Словаччини й аж до далекої Венесуели.

Зі згаданих у книжці мерів нащадки лише двох залишилися в місті. На презентацію видання прийшли обидві родини: внучка 14-го мера Ужгорода Костянтина Грабара, Катерина Грабар, та його правнуки Андрея Фюлеп і Мирон Грабар, а також внучка 16-го мера Івана Гаара, Марія Гаар, і правнуки Юліанна Гаар, Шандор Нойпауер та їхні сім’ї.

Розповіді старших жінок стали ніби подорожжю в часі. Вони пригадали постать діда, своє тодішнє життя, а потім і труднощі, страждання та поневіряння, які спіткали багато закарпатських угорських сімей того часу.

Хоча авторка побоювалася, що ця книжка буде трохи сухішою за попередні, історії читабельні, дослідження доповнені ілюстраціями, фотографіями та копіями архівних документів. Нащадки висловили вдячність Тетяні Літераті за цікаві та змістовні нариси, з яких навіть вони дізналися чимало нового про колишнього главу родини. Ми настійно рекомендуємо книжку всім, хто цікавиться минулим Ужгорода.

Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня