Через суперечку з президентом Мексики видатним науковцям країни загрожує ув’язнення
Мексиканська прокуратура внесла подання на ув’язнення 31 відомого вітчизняного вченого, і хоча суддя, який розглядав справу, двічі відхилив цю ініціативу, адже, за його словами, не було надано достатніх доказів порушень, уряд заявив, що знову винесе справу на розгляд суду, інформує The Wall Street Journal.
Учених звинувачують в організованій злочинності та відмиванні коштів, але насправді йдеться про суперечку між президентом Мексики Андресом Мануелем Лопесом Обрадором та Національною радою з науки й техніки (CONACYT), заснованою у 2002 році, задовго до його приходу до влади.
Після того як нинішній глава держави обійняв свою посаду наприкінці 2018 року, рада часто вступала в дискусії з призначеною ним очільницею, біологом Марією Оленою Альварес-Буйллою щодо того, якою повинна бути державна підтримка: аполітичною чи, навпаки, політичного та соціального спрямування.
Нова голова ради жорстко стримувала призначення стипендій для молодих дослідників в елітних університетах за кордоном, стверджуючи, що вони повинні навчатися вдома, а також публікувати свої дослідження або іспанською, або якоюсь корінною мовою замість англійської. Це викликало обурення консультативної ради, до складу якої входять астрофізики та мікробіологи.
За даними уряду, представники CONACYT незаконно використали 12 мільйонів доларів бюджетних коштів. Науковці стверджують, що це неправда, адже йдеться про схвалені та перевірені витрати. Уряд хоче відправити науковців до в’язниць найсуворішого режиму. При цьому дехто з учених може бути засуджений до 80 років позбавлення волі.
При звинуваченні у відмиванні грошей та організованій злочинності немає можливості внесення застави, а сам розгляд кримінальних справ часом триває в країні роками.
Експерти з юридичних питань кажуть, що нинішній уряд Мексики використовує систему правосуддя для переслідування та залякування своїх опонентів. На думку багатьох громадян, краще б прокуратура та правоохоронні органи спрямували свої зусилля на боротьбу з насиллям і наркокартелями.
Однак Генеральна прокуратура стверджує, що представники CONACYT витратили бюджетні кошти на речі, не пов’язані з повноваженнями органу, зокрема на придбання особистих речей і нерухомості. Водночас Хосе Франко, старший дослідник-астролог найбільшого державного університету Мексики UNAM, заявив, що бюджет консультативної ради щорічно проходив аудит та затвердження.
Ректор UNAM Енріке Грауе також вважає обвинувачення абсурдними, а союзник президента, мер Мехіко Клаудія Шейнбаум, назвала їх надмірними. Рікардо Монреаль, який очолює фракцію партії Обрадора в сенаті, запевнив наукову спільноту в повній солідарності.
Однак президент захистив генерального прокурора і розкритикував консультативну раду, яка, за його словами, мала занадто великий вплив на попередні уряди та, застосовуючи методи, що нагадують шантаж, лобіювала для себе отримання грошей, які використала на предмети розкоші й закордонні подорожі.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися