karpat.in.ua

Китайський місяцехід зібрав нові зразки гірської породи

Під час аналізу зразків гірських порід, зібраних китайським космічним зондом Chang’o-5, було виявлено новий тип місячного базальту. Він сильно відрізняється від зразків базальту, зібраних попередніми місячними місіями «Аполлон» і «Луна».

Астрономи Китайської академії наук проаналізували породи розміром 10-500 мікрон (чверть товщини банківської картки), зібрані космічним зондом Chang’o-5 на Місяці в грудні 2020 року, і виявили, що їх характеристики подібні до базальтових, тобто до вулканічної породи, утвореної в результаті швидкого охолодження лави. Але на відміну від багатих магнієм і залізом базальтів, знайдених на Землі, місячний базальт має низький вміст магнію і високий вміст оксиду заліза.

«Це новий клас базальту», — повідомив Лі Чун-лай, автор дослідження, опублікованого в науковому журналі Nature. Науковець додав, що базальтові візерунки відрізняються від тих, які були зібрані під час попередніх місячних місій. Це може посприяти кращому розумінню місячної вулканічної активності.

«Зразки гірських порід, зібрані на Місяці американською місією «Аполлон» і радянською місією «Луна» десятиліття тому, дали уявлення про історію та еволюцію небесного тіла, але ці зразки зібрані з низинної ділянки Місяця, яка не характеризує всю місячну поверхню», — додав Лі.

Зразки гірських порід, зібрані китайською місячною місією, походять із середньовисотної зони в темній і плоскій області великого лавового поля під назвою Oceanus Procellarum (Океан Бур). На думку дослідників, дуже ймовірно, що в цій місцевості збереглися свідчення найдавнішої місячної вулканічної активності.

У грудні 2020 року Csang’o-5 зібрав на Місяці близько 1,7 кілограма зразків гірської породи. За чотири десятиліття ці зразки стали першими доставленими на Землю з небесного тіла. Китай передав 17 грамів зразків гірських порід 13 іншим установам для наукових досліджень.

Австралійські дослідники встановили, що зразки мають вік приблизно два мільярди років, тобто приблизно на мільярд років молодші за гірські породи, які були доставлені на Землю раніше.

Це означає, що вулканічна активність на Місяці тривала на 800-900 мільйонів років довше, ніж вважалося раніше.

(MTI/Hszinhua/AFP/Origo)