За даними Всесвітньої метеорологічної організації, наближається катастрофа

За даними Всесвітньої метеорологічної організації, наближається катастрофа

18:05 Жовтень 28, 2021

Життя 1829 7 хвилин

Magyar

Згідно з останньою доповіддю Всесвітньої метеорологічної організації, концентрація парникових газів, що викликають глобальне потепління, ніколи не була такою високою, як у 2020-му, і це попри те, що промисловість та транспортна галузь більшу частину року працювали зі зниженою потужністю через епідемію коронавірусу. За даними організації, якщо така тенденція збережеться, очікується сценарій, який нагадує фільм-катастрофу, передає портал euronews.

У 2020-му рівні вуглекислого газу, метану та оксиду азоту були вищими, ніж у середньому в будь-якому році за останнє десятиліття, а введення локдауну зменшило викиди CO2 лише на 5,6%, повідомляє Всесвітня метеорологічна організація. Згідно з їхньою публікацією, востаннє вуглекислий газ на Землі мав порівняно схожу концентрацію 3–5 мільйонів років тому, коли температура на планеті була на 2–3°С вищою, а рівень моря на 10–20 м вищий, ніж сьогодні.

За словами очільника організації, це не дасть утримати ціль підвищення температури на 1,5–2°С, установлену Паризькою кліматичною угодою, і призведе до ще більшого зростання глобальної температури, пише BBC. Тож наша планета, яка нагрівається дедалі сильніше, відповість на все це збільшенням викидів газу з природних джерел.

Чому це погано?

Згідно зі щорічною публікацією Всесвітньої метеорологічної організації про викиди парникових газів, рівень вуглекислого газу, виміряний в атмосфері, у 2020 році сягнув 413,2/1 000 000, що на 149% більше, ніж у доіндустріальні часи. «Це більше, ніж просто дані на графіку. Це матиме величезний негативний вплив на наше повсякденне життя та самопочуття, стан планети та майбутнє наших дітей і внуків», – каже очільник Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Таалас.

Протягом останнього десятиліття викиди вуглекислого газу зростали дедалі швидшими темпами. Таким чином, навіть якщо викиди CO2 і знизилися минулого року, їхній рівень в атмосфері все одно був вищим за середній у 2011–2020 роках.

І це дуже погана новина в контексті підвищення температури Землі.

«Враховуючи нинішній рівень збільшення концентрації парникових газів, підвищення температури буде значно вищим за 1,5–2°С, установлені Паризькою кліматичною угодою до кінця століття. Ми на неправильному шляху», – зазначив фахівець.

Викиди штучного газу прискорюють викиди з природних джерел

Приблизно половина антропогенних викидів поглинається деревами, землею та океанами, але їхня здатність вбирати вуглець сильно змінюється залежно від того, наскільки висока температура повітря на планеті або скільки дощів випадає щорічно.

Величезне занепокоєння дослідників викликає те, що підвищення температури може збільшити кількість газу, який надходить із природних джерел. За їхніми словами, саме це наразі відбувається з метаном. І хоча він має менший термін існування, ніж вуглекислий газ, однак є набагато небезпечнішою хімічною речовиною.

Приблизно 60% метану, який викидається в атмосферу, надходить від діяльності людини: сільського господарства, видобутку енергії на вугіллі, сміттєзвалищ та спалювання біомаси. Решта 40% виділяється з природних біологічних джерел, таких як болота.

Збільшення рівня метану, виміряне за останній рік, виявилося найвищим відтоді, як концентрація газу знову почала зростати у 2007 році, і велика частина цієї кількості надійшла з природних джерел.

«Якщо збільшиться кількість опадів навколо боліт, а температура Землі підвищиться, бактерії, які виробляють більше метану, почнуть активно розмножуватися. Оскільки температура в майбутньому тільки зростатиме, це більш ніж тривожна новина», – каже співробітник Всесвітньої організації Оксана Тарасова.

Ліси більше не поглинають вуглекислий газ, але також виділяють його

Крім того, учені досліджують, чому цього року деякі частини тропічних лісів Амазонки вже викидають більше вуглекислого газу, ніж поглинають. «Чим вища температура повітря, тим менше опадів і тим більше стресу для дерев, – пояснює дослідниця. – Загибель дерев зростає, тому вони більше не поглинають вуглекислий газ. У довгостроковій перспективі до наших власних викидів будуть додані й викиди з лісів».

Організація також стурбована підвищенням рівня оксиду азоту внаслідок діяльності людини, наприклад, у зв’язку з використанням добрив. Протягом останніх десяти років він неухильно зростає.

«Збільшення викидів парникових газів є прямим шляхом до катастрофи. Це як автомобільна аварія. Вона стає дедалі ближчою і кричить, тому що ми бачимо, до чого це призведе, але нічого не можемо зробити. Немає способу зупинити це», – заявив професор Юан Нісбет з Лондонського університету.

Джерело: euronews

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня