Фейкова Дія та підробка COVID-сертифікатів в Україні
За останній тиждень в Україні шаленими темпами зростає статистика поширення коронавірусу, а в ЗМІ не вщухають скандали із підробленими ковід-сертифікатами.
Зробили фейкову Дію заради підробки ковід-сертифікатів
25 жовтня Україну сколихнула новина про те, що 21-річний житель Запоріжжя розробив та розповсюджував фейкову Дію. Це точна копія Дії, але з можливістю зміни даних в документах (віку) та можливістю генерувати ковід-сертифікати. Коштував додаток 120 грн, розповсюджував його автор через Телеграм-канал, передає Українська правда. Покупцями були неповнолітні, яким треба було документ для придбання алкоголю та антивакцинатори.
Злочинця вже затримали, розповсюдження копії додатку припинили. Зараз йому загрожує до 6 років позбавлення волі. А всіх тих, хто купив і завантаження несанкціонований, розшукує кіберполіція. Адже як повідомив Глава Мінцифри Михайло Федоров у своєму Телеграм-каналі, їхні дії підпадають під статтю Кримінального кодексу «Підробка документів».
Водночас, в кіберспільноті називають підробку Дії закономірним явищем. Експерт з Кібербезпеки Андрій Баранович написав у своєму Facebook: “Це просто не могло не статися. Школота завжди і всюди підробляла документи, щоб купувати бухло. Хоч трохи її стримувало те, що підроблення документів – серйозний злочин. У випадку з Дією все набагато простіше. Я навіть здивований, що такий додаток не з’явився раніше”
Важливо, що документи, згенеровані псевдо-додатком Дія відрізнити візуально від дійсних документів неможливо.
Документи українців під загрозою?
У Мінцифри пояснюють, що Дія – це лише місток між громадянином, тобто екраном його телефону і державними реєстрами. У самому Додатку ніякі документи не зберігаються. Тому для перевірки дійсності документу службовим особами необхідно дотримуватися регламенту Мінцифри і сканувати QR-код. Справа в тому, що всі реєстри є захищеними, тому змінити в них дані зловмисники не можуть. А в Дії проводять регулярні пента-тести: винаймають “білих” хакерів, які намагаються зламати додаток і таким чинок виявляють його слабкі місця та можливі вразливості. Про це розповідає Олександр Федієнко, заступник голови Комітету з питань цифрової трансформації в ефірі Українське радіо.
Про підроблені українські сертифікати пише New York Times
Однак, скандали із підробленням ковід-сертифікатів в Україні не завершуються.
Найбільше американське видання Нью-Йорк Таймс 19 жовтня опублікувало матеріал про проблему підроблених сертифікатів в Україні. Журналісти звертають увагу читачів на тому, що в Україні не тільки рекордно великий спалах захворюваності, найнижчий рівень вакцинації в Європі, а й масова підробка документів про проходження вакцинації, передає УНН.
У жовтні було запідозрено працівників щонайменше 15 медичних установ України, які займаються торгівлею фальшивими ковід-паспортами. Позаяк, фальшиві паспорти реєструється в державних базах даних, тому вони враховуються у загальну статистику вакцинації. Але навіть з урахуванням підробок, в Україні налічується тільки 15% вакциновано населення. А це найнижчий рівень імунізації в Європі.
Відтак, під загрозою не тільки боротьба України за коронавірусом, а й можливе імовірне невизнання українських ковід-паспортів при виїзді закордон. Відтак, через корупцію та масові підробки постраждає навіть та частина населення, хто чесно пройшов вакцинацію.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися