karpat.in.ua

Набув чинності закон про середню освіту

Закон «Про повну загальну середню освіту» набув чинності в середу, 18 березня. Напередодні документ був опублікований у виданні «Голос України».

Новий закон, який дозволяє вільно обирати мову навчання лише приватним навчальним закладам, передбачає три моделі вивчення української мови в школах.

Перша модель стосується корінних народів України, що не проживають у середовищі своєї мови та не мають держави, яка б цю мову захищала й розвивала. Насамперед ідеться про кримських татар. Для них передбачається навчання мовою корінного народу з 1-го до 11-го (12-го) класу поряд із ґрунтовним вивченням української.

Друга модель – для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Залежно від мовної групи та мовного середовища проживання, використання цієї моделі може бути різне, але основа така: материнською мовою, поряд із вивченням державної, діти навчатимуться в початковий школі; у 5-му класі не менше 20% річного обсягу навчального часу викладання має здійснюватися українською з поступовим збільшенням обсягу таким чином, щоб у 9-му класі досягти позначки не менше 40% предметів, які вивчаються державною мовою. Разом із тим у старших класах цих закладів не менше 60% річного обсягу навчального часу викладання повинне вестися державною мовою.

Третя модель працюватиме для решти національних громад України. Вона стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також які проживають переважно в середовищі власної мови (російська). Початкова школа також буде мовою меншини разом із вивченням української, а з 5-го класу не менше 80% навчального часу викладання здійснюватиметься державною мовою.

(vb/golos.com.ua)