Чи вдасться зменшити використання пластику через заборону пластикових пакетів в Україні?

Чи вдасться зменшити використання пластику через заборону пластикових пакетів в Україні?

14:40 Грудень 15, 2021

Життя 1830 5 хвилин

Magyar

З 10 грудня в Україні почав діяти закон, згідно з яким обмежується використання пластикових пакетів. Покупці перелякалися, продавці розгублені, у мережі гуляють меми про зважування мандаринок по одному і легендрний «пакет з пакетами». Спробуємо розібратися, що насправді буде в найближчий перспективі з поліетиленовими пакетами в Україні.

Першим етапом боротьби з надмірним використанням пластику стане заборона безкоштовного поширення великих пластикових пакетів, які зараз і так всюди платні. Мова йде про ті пакети, в які українці пакують свої товари після покупки. “Якщо раніше ви купували річ, одяг чи взуття, і вам її пакували в безкоштовний великий пакет, то відтепер це порушення”, – розповідає Андрій Адаменко, заступник начальника управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби Донеччини, пише Олег Ломакін та Марія Гречко в Суспільне Медіа.

Безкоштовно поширювати тонкі пакети а товщиною стінки від 15 до 50 мікрометрів також заборонено. Такі пакети, за законом, мають продаватися за мінімальною ціною, яку встановлює уряд. Наразі Кабінет міністрів відповідної постанови ще не видав. В уряді пояснюють, що навіть відсутність постанови про мінімальні ціни, не обмежує дію закону. Відтак, пластикові тонкі пакети все одно повинні продаватися, хоч за 1 копійку, а не розповсюджуватися безоплатно.

Виключення – пакети, які використовуються для первинного пакування риби, м’яса, молочних продуктів, овочів та фруктів, сипучих продуктів.

Безкоштовно користуватись дозволено біорозкладними та екологічними пакетами, які виготовлені з крохмалю.

Для чого такі обмеження?

У пояснювальній записці до закону йдеться, що українці за рік в середньому споживають 500 поліетиленових пакетів, тоді як у Європі – 60. При цьому, в Україні йде на переробку тільки 6 % такого сміття.

Кого штрафуватимуть?

За порушення штрафуватимуть бізнес. Якщо держспоживслужба зафіксує безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів у закладі торгівлі, то може накласти штраф. Під планові та позапланові перевірки потраплять заклади громадського харчування – кафе, ресторани, а також магазини, супермаркети та ринки. Розмір штрафу за первинне порушення складе від 1000 до 3400, за повторне порушення 3400-8500 грн, передає BBC.

Другий етап заборони наступить з березня 2022р., коли залишать дозвіл користуватися виключно біорозкладними пакетами. Виняток становлять тільки надтонкий пакети, які використовуються як виробнича упаковка та упаковка для транспортування, тобто первинне пакування продуктів.

На третьому етапі, вже через рік, з 1 січня 2023 буде дозволено використання виключно біорозкладнии пакетів, уже без жодних винятків. Всі інші пластикові пакети, які мають товщину менше 50 мікрометрів потрапляють під заборону. А товстіші будуть продаватися за гроші, так як вони підлягають переробці.

Світ відмовляється від пакетів

У світі країни відмовляються від пластику. Станом на 2018р, 33 країни заборонили поліетиленові пакети. Цього ж року в Австралії почала діяти заборона на одноразові пластикові пакети. У Кенії ще в 2017-му заборонили використовувати поліетиленові пакети і ввели жортскі штрафи у розмірі до 40 тисяч дол або позбавлення волі до 4 років. Першою країною, де заборонили пакети, став Бангладеш ще у 2002-му.

У ЄС у 2011р. першою країною заборонила полетиленові пакети Італія. У Франції вони також під забороною. В Ірландії, після введення податку на пакети розміром 22 євроценти, зменшився попит на них в перший рік на 90 %. Схожі очікування мають автори законопроекту, які переконані, що плата за пакети кратно зменшить їхнє використання українцями.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня