Іштван Добша: молодь потрібно гуртувати
Молодіжна організація Товариства угорської культури Закарпаття (МО ТУКЗ-КМКС), незважаючи на труднощі та обмеження, завершає надзвичайно насичений подіями рік. Підсумки минулого року підбиває голова організації Іштван Добша.
– Незважаючи на коронавірус, цьогоріч вдалося організувати чимало заходів.
– На початку 2021 року ми взагалі не могли спрогнозувати масштаби епідемії та коли на які карантинні заходи можна очікувати. Але навесні, поруч із природою, відроджувалася і наша надія: ми ревно вірили, що принаймні літо пройде без Covid. Із часом дозволили організовувати спортивні заходи, тому ми вирішили скористатися можливістю і намагалися провести якомога більше спортивних подій. Але це був лише початок, адже влітку влада вже дозволила проводити культурно-масові заходи.
– Тож розпочнемо зі спортивних заходів, які провела Молодіжна організація ТУКЗ-КМКС.
– 24 квітня після тривалої перерви ми знову зустрілися з керівним складом організації, аби обговорити проведення благодійного напівмарафону, усі виручені кошти від якого ми хотіли направити на допомогу Анночці Салцевич. На щастя, за кілька днів до марафону дівчинка, завдяки уряду Угорщини, отримала безкоштовне лікування. Як щороку, так і цьогоріч ми провели традиційне змагання з риболовлі, яке відбулося у Великій Доброні. Ми також організували два турніри з мініфутболу: один у Неветленфолу Пийтерфолвівської територіальної громади, другий у Бадалово Берегівської ТГ. Крім цього, ми долучилися до організації шахового турніру в селі Дюла.
– Відрадно, що щороку проводите основні свої заходи. Яка ситуація зі збереженням традицій?
– Хоча ми – молодіжна організація, вважаю надзвичайно важливим зберігати та передавати наші звичаї й традиції. Пам’ятаю, ми майже щороку кололи вдома свиней, але не вся сьогоднішня молодь знає, як проходить цей процес, тому радо долучилися до організації першого Дня різників у селі Чома. Крім того, під час християнських свят намагаємося зробити їх більш атмосферними, тому на Великдень оголосили конкурс декламування віршів та конкурс малюнків для молодшої вікової групи. Після першого травня ми також хотіли порадувати закохані пари й, згідно із нашими традиціями, оголосили конкурс на краще Травневе дерево та кошик. Влітку ми долучилися до Фестивалю лечо в Боржаві. А наприкінці року оголосили конкурс найкрасивішого та найяскравішого адвентового віночка на Закарпатті, також незабаром оголосимо і переможців конкурсу колядників.
– Зразкова креативність та благодійність також характеризували ваш рік.
– Радий, що керівництво нашої організації одноголосно підтримало ідею включення благодійної діяльності до більшості наших заходів. Окрім нашого напівмарафону, ми провели аукціон, який тривав кілька місяців, для допомоги Анночці Салцевич. Крім того, ми долучилися до благодійного збору для допомоги на лікування хворому хлопчику Юлію Каракашу.
Місцевий осередок МО ТУКЗ-КМКС Пийтерфолвівської громади провів пікнік із кінопоказом на відкритому повітрі, а в селі Дюла відбувся благодійний сюреті-бал по завершенні збору врожаю винограду, виручені кошти від цих заходів також були направлені на допомогу родині маленького Юлія. Крім того, за сприяння Генерального консула Угорщини в місті Ужгород Йожефа Бачкаї, в Берегові ми організували благодійний збір на концерті угорського гурту «Знайомі обличчя» (Ismerős Arcok), після якого половину виручених коштів також передали на лікування Юлія. Зазначу, що на концерт прийшло близько п’яти тисяч глядачів. Ми також взяли участь у першому Фестивалі мисливських страв у селі Яноші як «цивільні», де також проводили благодійний збір, а виручені кошти на традиційному осінньому балі, організованому місцевим осередком МО ТУКЗ-КМКС села Перехрестя, також направили на допомогу нужденній родині, спільно з місцевим осередком.
– Вражаюча продуктивність, вітаю, я так розумію, що ви згадали не все серед перерахованих заходів.
– Це так, вірно. На щастя, цього року ми змогли реалізувати доволі велику кількість програм. Звісно, окрім звичних, ми провели і низку нових заходів для молоді. Цього літа нам вдалося провести так званий «Закарпатський угорський громадянський салон», головною метою якого є створення інтелектуальної майстерні для угорської інтелігенції на Закарпатті, де має можливість зустрічатися активна місцева молодь, яка бажає долучатися до громадського життя.
Надалі ми плануємо проводити салонні зустрічі щоквартально, за участі запрошених гостей, відомих в угорському та місцевому суспільному житті особистостей. Крім цього, спільно із Навчальним центром «Матіас Корвінус Коллегіум» ми цього року вже вчетверте провели Школу громадських лідерів.
Окрім роботи, потрібно гарно проводити і дозвілля, тож ми провели цього року Закарпатський день. Гарна ідея трохи повеселитися, тож ми організували Закарпатський громадянський день у селі Пийтерфолво, який відвідали і де гарно відпочили близько трьох тисяч людей. А завершили цей рік вікендом у селі Яноші, де активісти нашої молодіжної організації мали можливість познайомитися, поспілкуватися, обмінятися досвідом та відпочити.
– А як щодо участі в закордонних подіях?
– Наша молодіжна організація доволі активна, намагається бути представленою на якомога більшій кількості заходів та платформ. Так було і в 2021 році. Так, зокрема, ми долучилися до Всесвітньої зустрічі молодих угорців, Літнього вільного університету Карпатського басейну, транскордонного велосипедного туру, а також, завдяки депутату Європарламенту Андреї Бочкор, до Зустрічі європейської молоді в Страсбурзі.
– Ми поговорили про минуле і теперішнє, а які плани на майбутнє?
– Молодіжна організація Товариства угорської культури Закарпаття відіграє надзвичайно важливу роль у нашому краї. Незважаючи на те, що нам доводиться працювати в надзвичайно складних умовах, наша найважливіша мета – гуртувати молодь, ми намагаємося показати якомога більшій кількості молодих людей, що майбутнє можна планувати в рідному краї. А також прагнемо познайомити активну молодь, яка планує залишитися на батьківщині.
Серед планів на 2022 рік — своєрідне структурне оновлення молодіжної організації: подібно до місцевого осередку Молодіжної організації ТУКЗ-КМКС Пийтерфолвівської територіальної громади, в майбутньому ми б хотіли створити такі ж і в інших територіальних громадах краю. Але загалом будь-хто може стати членом нашої молодіжної організації – той, хто має певні амбіції та бажання долучитися до суспільної роботи закарпатської угорської громади.
Давід Шімон/Simon Dávid/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися