Контроль за вирубкою лісів. Які зміни очікують українських лісівників

Контроль за вирубкою лісів. Які зміни очікують українських лісівників

17:33 Січень 13, 2022

Життя 2643 5 хвилин

Magyar

Екологи пов’язують масштабні повені саме із масовими рубками лісу. Адже дерева утримують великі об’єми води під час дощів і танення снігів.

Як повідомляє Державне агентство лісових ресурсів, незаконні вирубки деревини у 2019р. сягнули 118 тисяч кубічних метрів, що завдало збитків на понад 800 млн грн. У цьому ж році на відновлення лісів витратили 408 млн грн, а площа відтворення лісів становила лише 48,8 тис га.

Роком пізніше незаконні рубки зафіксували на рівні 54,3 тис куб м, що майже вдвічі менше. У 2020-му на лісове господарство витратили 431 млн грн, при цьому відновили 44,8 тис га лісів, а зрубали самі ж лісівники 382 тис га.

Президент пообіцяв встановити контроль за вирубуванням лісів і висадити мільярд дерев за три роки, що обійдеться бюджету щонайменше в 2 млрд грн.

Бирку на кожен стовбур

У листопаді 2019р. було запроваджено електронний облік деревини. Відтак, всіх лісокористувачів зобов’язали послуговуватися системою електронного обліку деревини.

Як це працює?

На зрізане дерево прикріплюють бирку, в якій міститься інформація про місце та параметри деревини. Ці дані заносяться в електронний каталог, де можна порахувати і порівняти, скільки і якої деревини було заготовлено, а скільки реалізовано. А вся та деревина, яка до системи не потрапила, вважається поза законом.

Закони про збереження лісів і регулювання ринку деревини вже пройшли перше читання

Ще два законопроекти у сфері лісів були ухвалені у першому читанні. Йдеться, зокрема про законопроект щодо збереження лісів №5650, в якому вперше передбачено збереження природних самосійних лісів. Законом встановлюється мораторій на вирубування саме тих лісів, які виросли самі на закинутих полях та земельних ділянках, сільгосп угіддях, тощо. За різними оцінками, їх налічується 300-500 тисяч гектарів по Україні.

Другий законопроект № 4197-д стосується ринку деревини і має за мету врегулювати купівлю і продаж деревини комплексно, щоб забезпечити інтереси всіх учасників ринку деревини. В законі передбачено обмежувальні заходи щодо експорту необробленої деревини та захист від безконтрольних вирубок лісів. Законотворці передбачили, що контроль над вирубкою лісів здійснюватимуть за допомогою інвентаризації. У Держлісагенстві кажуть, що завдяки інвентаризації хочуть отримати повну інформацію про всі ліси держави: запаси деревини, її якість та технічну придатність. А також буде можливість відстежувати зміни, як зростають дерева на кожній конкретній інвентаризаційній ділянці.

Інвентаризація почалася минулого року. Під час неї лісові ділянки регулярно обстежуватимуть фахівці, будуть збирати понад 50 важливих економічних та екологічних характеристик кожного дерева, підготують звітні дані по інформації про ліси України в розрізі кожної області.

Які інструменти боротьби з незаконними рубками лісів існують зараз?

Станом на сьогодні перевірити обсяги деревини, яка реалізована, є можливість через електронну систему «Прозоро. Продажі. Деревина». Також всю інформацію про видані сертифікати про походження деревини чи лісорубні квитки можна за допомогою відповідних електронних реєстрів.

Крім цього, з незаконною вирубкою лісів можуть боротися і пересічні українці, за допомогою мобільного застосунку Екосфера, де можна подати онлайн скаргу на підозрілі вирубки лісу. А на карті та на сайті державного підприємства «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» є можливість перевірити дозвільні документи на заготівлю деревини та її вирубування.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня