Професійні поради та дослідження ґрунту: на Ужгородщині для фермерів провели семінар

Професійні поради та дослідження ґрунту: на Ужгородщині для фермерів провели семінар

18:07 Січень 29, 2022

Життя 2526 6 хвилин

Magyar

Закарпатський обласний благодійний фонд «Про Агрікультура Карпатіка» вже вдруге організував семінар для фермерів краю в селі Велика Добронь. Тренінги проводяться з метою надання їм професійних знань, можливості обмінятися досвідом та завести нові знайомства.

Під час першої частини тренінгу фермер, член Благодійного фонду «Про Агрікультура Карпатіка» Адам Молнар виступив із лекцією про вибір сортів і вирощування томатів та огірків.

Стосовно обох культур можна сказати, що немає хорошого чи поганого сорту. Ще на початку виробництва потрібно враховувати такі аспекти: будемо вирощувати їх у теплиці чи відкритому ґрунті, які сорти найбільш популярні на ринку, наскільки певний сорт стійкий до різних захворювань. На упаковці кожного насіння є позначка LSL, яка показує, як довго цей овоч здатний залишатися свіжим на прилавках.

Популярні на ринку сорти з високим LSL мають тверду товсту шкірку. Адам Молнар звернув увагу на те, що якщо ціна насіння занадто низька, то, швидше за все, це підробка. Висаджувати томати після ранньої картоплі ризиковано, оскільки практика показує, що збирання картоплі часто затягується, тому помідори садять пізно, а пізній урожай фермери можуть продати лише за заниженою ціною.

Адам Молнар також наголосив, що потрібно нагрівати не лише повітря навколо розсади, адже головне, щоб коріння рослини було в теплі. Крім того, для вирощування розсади варто використовувати сітку, аби пророщене коріння не довелося розривати під час висадки.

Ішлося і про ґрунт для насіння, який продається в господарських магазинах. Як показує досвід, у цій сфері також багато підробок. Тут найбільше про якість також свідчить ціна. Фахівець звернув увагу на попередньо змішані (із вмістом мінеральних добрив) землі, оскільки лише фермер знає, для чого буде його використовувати, тому потрібно встановити точний склад. Наголошувалося й на важливості вибору відповідного розміру лотків для посадки, освітленості, дезінфекції та дотримання гігієни.

Друга частина семінару була присвячена практиці. Експерти організації дослідили зразки ґрунту, які фермери – учасники заходу привезли із власних земельних ділянок. Ще кілька років тому ця практика лише зароджувалася, а нині завдяки роботі БФ «Про Агрікультура Карпатіка» розумне землеробство розширюється в краї. Наприклад, якщо рН ґрунту занадто високий, рослина не зможе засвоювати поживні речовини. Як би ми не намагалися «чаклувати» з добривами, це будуть дарма витрачені гроші, і це вже загальновідомо. Саме тому чимало фермерів радо використовують можливість провести експертне дослідження. Чимало зразків і цього разу виявилися непридатними для землеробства, відтак фермери повинні обдумати свої подальші дії.

Голова Благодійного фонду «Про Агрікультура Карпатіка» Ласло Гіді повідомив нашому виданню, що такі семінари організація проводить на чотирьох локаціях – у Великій Доброні, Форноші, у селі Вербовець та в селищі Пийтерфолво.

«Ми готуємо аграріїв до наступного сезону, вивчаємо культури, які вирощуються, обговорюємо досвід минулих років. Поступово вилучається з продажу дедалі більше хімічних речовин. Ми радимо, чим їх можна замінити», – коротко розповів голова організації про зміст тренінгів.

Стосовно висадки насіння Ласло Гіді зазначив, що необхідно розумітися на кодах, які вказуються на призначених для цього ґрунтах (фракція, вміст поживних речовин, кислотність). Для тих, хто не впевнений, можуть надати допомогу для збалансування.

Голова організації зазначив, що під час семінарів обговорювалися й теми пророщування місячної редиски, а також диджиталізованого землеробства. Цифрове фермерство набирає обертів, оскільки нині вже з мобільного телефону можемо контролювати температуру, поживний розчин та інші важливі речі. У планах також вивчення різноманітних технологій, вирощування картоплі, цукрової кукурудзи та культур.

Янош Товт/Tóth János/Kárpátalja hetilap)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня