Українські вчені заявили, що готові виробляти до 50 тис. тестів від коронавірусу щотижня, але чекають фінансування

Українські вчені заявили, що готові виробляти до 50 тис. тестів від коронавірусу щотижня, але чекають фінансування

19:02 Квітень 1, 2020

Життя 4244 4 хвилини

Фахівці Інституту молекулярної біології та генетики Національної академії наук України чекають на швидке надходження коштів з держбюджету для того, щоб продовжити роботу з виготовлення ПЛР-тестів для виявлення коронавірусної хвороби. Про це вони повідомили через сторінку інституту у соціальній мережі Facebook.

          «Сподіваємося, що попри вимушене скорочення державного бюджету для багатьох галузей, в т.ч. і науки, фінансування такої надважливої справи, як виготовлення ПЛР-тестів, не буде скорочено і надійде якомога швидше.
Ми свідомі того, що з кожним днем атака вірусу стає все запеклішою. Основна група співробітників Інституту, задіяних в проєкті, працює зараз і готова працювати невпинно і понаднормово, однак через відсутність фінансування ми не можемо розгорнути роботу на повну потужність», –  зазначається на сторінці установи.

          «Як відомо, ще наприкінці січня 2020 р. на замовлення РНБО вчені ІМБГ першими в Україні розробили тест-системи для діагностики вірусу SARS-CoV-2. Ці тест-системи були сертифіковані. Після виявлення першого захворювання набори на 600 тестів-реакцій надійшли в Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ та Центр громадського здоров’я МОЗ у Києві», – констатували вчені.

          За наявності коштів Інститут уже зараз міг би реалізовувати угоди з виробниками реактивів, які ми використовуємо для виготовлення тест-систем. Не всі реактиви може виготовити вітчизняний виробник, окремі ми змушені замовляти в Естонії, Німеччині та інших країнах. Попри цей логістичний ланцюжок, собівартість наших ПЛР-тестів (250 грн.) є майже вдвічі меншою за зарубіжні аналоги. А з огляду на вартість авіадоставки зарубіжних тестів до України їхня реальна ціна для держбюджету стає дуже високою.

          «На наявному в Інституті обладнанні наші фахівці можуть виготовити близько 10-20 тис. ПЛР-тестів на тиждень. Із залученням додаткових спеціалістів Інститут спроможний продукувати до 50 тис. тестів щотижня.
З огляду на брак у регіонах лабораторій та спеціалістів, які спроможні працювати з ПЛР-тестами, Інститут молекулярної біології та генетики розробив план навчання для фахівців з різних областей України та готовий надавати їм відповідний науковий супровід», – повідомляють працівники Інституту.

          «Усім українцям важливо розуміти, що вірусна загроза – ворог №1 усієї держави і кожного з нас – не зникне за кілька місяців. Прогнозовано, інфекції коронавірусу виникатимуть і надалі. Вірус зазнає мутацій, тож вірогідно, восени постане потреба у цілковито нових тест-системах. В Україні є вчені, і зокрема науковці Інституту молекулярної біології та генетики, які можуть за добу модифікувати тест під інший штам коронавірусу.
Це важливий інтелектуальний ресурс, який є не в кожній в країні. Його треба зберегти.
          Вкладаючи кошти у вітчизняного виробника тестів, держава не лише зекономить на вартісних імпортних закупівлях, а й виграє час для порятунку хворих та підтримає цілу галузь вітчизняної науки й перспективних фахівців, імена багатьох з яких знані у світі», – підсумували дослідники.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня