У Берегівському угорському інституті презентували дві книги, пов’язані із Закарпаттям

У Берегівському угорському інституті презентували дві книги, пов’язані із Закарпаттям

15:26 Листопад 13, 2022

Життя 1608 6 хвилин

Magyar

8 листопада, в межах циклу заходів до Дня угорської науки, в Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ відбулась презентація великої узагальнюючої монографії кафедри географії та туризму «Географія Карпатського басейну – природа, суспільство, економіка, етнографія». Наразі книга доступна лише в електронному вигляді. Цього ж дня відбулася і презентація видання Дослідницького центру астрономії та наук про землю Академії наук Угорщини – тематичний атлас, створений Вікторією Ференц спільно з Крістіаном Ракоці та Яношем Мартоном.

Присутніх на заході гостей, зокрема, виконуючого обов’язки очільника консульства Угорщини в Берегові Іштвана Дєбнара та консулку Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Едіну Альбертне Шімон привітав проректор інституту Дюла Фодор.

Президент інституту Ільдико Орос у вітальній промові повідомила, що протягом двадцяти років наполягала на тому, щоби викладачі вишу написали книгу, яка би представила Карпатський басейн з точки зору всіх основних наук і робота над котрою нарешті завершена. Видання наразі можна прочитати лише в електронному вигляді та завантажити із сайту інституту. Президент закликала співробітників кафедри отримати необхідне фінансування на друк видання з грантів, щоби ґрунтовна праця з’явилася у вигляді книги.

Один із авторів книги, завідувач кафедри географії та туризму інституту Йожеф Молнар повідомив, що роботу розпочали з нагоди 100-річчя підписання Тріанонського мирного договору. Він додав, що у 2012 році вже було опубліковано видання з подібним змістом і назвою, але нинішня концепція відрізняється тим, що написана більш зрозумілою мовою, з меншим використанням наукових термінів і розрахована на ширше коло читачів.

Автори мали на меті, щоби книга стала підручником для викладання курсу «Географія Карпатського басейну», що викладається у вищих навчальних закладах регіону, а також використовувалася як додаткова рекомендована література для викладання предмету народознавство, що вивчається в школах. Колектив авторів із 22 осіб складається здебільшого з викладачів берегівського угорського інституту, але за написання низки розділів взялися науковці із Угорщини, зокрема викладачі Сегедського та Дебреценського університетів.

У виданні описані природні умови, населення, поселення, економіка Карпатського басейну, є також розділ, який представляє етнографічне різноманіття регіону, зокрема, мовне розмаїття, автором якого є ректор Закарпатського угорського інституту Іштван Черничко.

Розділ про природні умови Карпатського басейну представив доцент інституту Шандор Ґенці, розділ про географію, населення та поселення – редактор видання Йожеф Молнар, розділ про економіку Карпатського басейну – проректор Закарпатського угорського інституту Дюла Фодор, розділ про етнографічні особливості та етнічні групи – доцент інституту, етнограф Маргіта Кейс.

Викладач Дебреценського університету Янош Пензеш під час виступу назвав грандіозною роботою книгу на 500 сторінок та рекомендував її до уваги всіх зацікавлених, зокрема студентів вишів.

Колишня випускниця Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, яка нині живе в Угорщині, Вікторія Ференц презентувала тематичний атлас, виданий у Будапешті, який представляє ситуацію освіти рідною мовою в чотирьох закордонних угорських громадах (румунській, словацькій, сербській та українській) через призму кількості учнів і змін, які відбулися у 2010-х роках.

Унікальність атласу полягає в тому, що, з одного боку, він представляє уніфіковані порівняльні дані, які охоплюють усі рівні освіти, на карті, з іншого боку, описує процеси, які випливають із даних, – акцентуючи на демографічному та загально-соціальному тлі питання.

Найважливіша частина роботи – 90 мап, на яких зображено інформацію про кількість учнів угорських навчальних закладів на місцевому та регіональному рівнях. Мапи доповнені детальними текстовими роз’ясненнями і таблицями.

Вікторія Ференц, котра стала автором розділу про Закарпаття, під час презентації наголосила, що, на відміну від інших регіонів Карпатського басейну, Закарпаття – єдиний край, де за минуле десятиліття зросла кількість дітей, які навчаються в угорськомовних дошкільних та шкільних навчальних закладах. Це робить нас унікальними серед інших регіонів. Покращення показників зарахування до угорськомовних навчальних закладів спостерігається і в тих закарпатських містах і районах, де угорська громада живе у діаспорі, і це протилежні тенденції порівняно з іншими регіонами, які були колись частиною Угорщини. Усі ці порівняльні дані детально викладені в тематичному атласі, котрий також доступний в онлайн-форматі.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня