У Будапешті відбудеться виставка картин Йоко Оно
«Війні кінець – якщо хочеш» – під такою назвою відкривається виставка в Угорському національному музеї. На експозиції, яка триватиме з 27 листопада до 18 лютого, буде представлено понад тридцять робіт художниці та мислителя Йоко Оно, а також два її відомі перформанси. На виставці постане миротворче «я» вдови Джона Леннона, головний меседж якої — покласти край російсько-українській війні та безглуздому кровопролиттю.
Йоко Оно майже 90 років, але вона з великим ентузіазмом і активністю брала участь в організації будапештської виставки, подібної до якої у Центральній Європі ще не було.
Куратор виставки Габор Гуяш на пресконференції показав листівку 52-річної давнини з написом «Війна закінчилася!», видану в Нью-Йорку. Цей проєкт був започаткований з ініціативи Йоко Оно, до якої також долучився її чоловік Джон Леннон. Тоді вони протестували проти війни у В’єтнамі, і Йоко Оно вважає, що через війну в Україні її прояв миротворчої активності має з’явитися і тут.
Тоді протест був пов’язаний із християнським Адвентом, тому виставка в Угорщині відкривається 27 листопада, у першу неділю Адвенту.
Йоко Оно — нащадок самураїв, серйозної аристократичної родини. Вона навчалася разом із пізнішим японським імператором. Вона викликала обурення в Японії, коли вийшла заміж за Джона Леннона, бо вважалося, що це було нижче її статусу. На заході буде відновлено два її дуже відомі перформанси: «Дерево побажань миру», на якому кожен бажаючий зможе написати повідомлення чи побажання у фойє національного музею, навіть не купуючи квитка. Це дерево повезуть до Ісландії, до основи Вежі Миру.
Другий перфоманс має назву «Вирізаний шматок» (Cut Piece). Це вважається одним із найперших арт-перформансів у світі. Йоко Оно вперше виконала його в Токіо, потім у Нью-Йорку в 1964 році в театрі: вона сиділа на сцені в красивій сукні, відвідувачі підходили до неї і кожен міг відрізати шматок її сукні, а потім відправити тому, кого любить. Пізніше вона вже не могла брати в цьому активну участь, але на її місце сіли люди, які гідно представляють свою сферу діяльності.
Цей перфоманс відбудеться не у виставковому просторі, а в інших приміщеннях Національного музею. Одна з локацій – аула, де першим учасником стане актор, уродженець Закарпаття, Жолт Тріл. Загалом перфоманс відбудеться 19 разів, тобто, за участі 19 цікавих особистостей. 18 лютого останнім буде Шон, син Йоко Оно та Джона Леннона.
Жолт Тріл на пресконференції згадав про війну в Афганістані. Він був у восьмому класі, коли заявили про виведення радянських військ з Афганістану, але лише пізніше усвідомив, що у 18-річному віці його теж могли забрати до Афганістану. Тоді він уперше відчув близькість війни. Зараз триває російсько-українська війна й актор Національного театру Угорщини не впевнений, що два народи колись зможуть жити в мирі і злагоді. «Не думаю, що я доживу до цього дня», – зазначив він.
«Я не походжу від самураїв, а від батька угорця та матері росіянки, – повідомила Неллі Сюч, дружина Жолта Тріла. – Моя бабуся була громадянкою чотирьох країн, не покидаючи рідне село». Акторка Національного театру Угорщини закарпатського походження закликала світових політиків не отруювати спільні криниці, з яких п’ють кілька народів. За її словами, закарпатці знають, що хтось за них молиться, відчувають, що не покинуті на самоті.
«По сусідству триває нелюдська і в усіх відношеннях безглузда і несправедлива війна. Ми всі бачимо наслідки, і вирішили, що такий музей, як Угорський національний музей, просто не може залишатися осторонь цього», – повідомив про виставку генеральний директор Музею Ласло Шімон. За його словами, в цьому музеї зберігаються всі важливі угорські документи та предмети останньої тисячі років, які пов’язані з найсерйознішими катаклізмами та війнами в історії Угорщини.
Це також свідчить про те, що в цій частині Європи насправді ніколи не було миру. Нинішнє покоління, якому пощастило народитися в мирному світі, вірило, що може прожити все життя в мирі. За словами директора, вони хочуть донести, що це можна робити по-іншому, що не потрібна війна, що зброєю нічого не вирішити.
«Угорські життя, угорські долі та існування також страждають у в цій війні. Частково через те, що мобілізовані закарпатські угорці, частково тому, що тисячі й десятки тисяч угорців залишають власну батьківщину. Ми маємо звернути на них увагу», – зазначив директор музею. За його словами, сили виставка набуде сили, якщо на неї прийде багато людей. Дохід від виставки спрямують на потреби закарпатських угорців.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися