Закарпатська реформатська церква: старости склали присягу
Шандор Зан Фабіан, переобраний єпископом Закарпатської реформатської церкви вп’яте, 28 січня під час урочистого зібрання склав присягу в берегівській реформатській церкві. Крім того, цього дня присяги склали новий староста церкви Габор Данку, пастори-секретарі Янош Гедер та Бейла Надь, а також нові члени оновленого синоду церковного округу. Угорщину на церемонії представляв керівник Офісу прем’єр-міністра країни Ґерґей Ґуяш, Україну – голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко. Серед гостей були також єпископи реформатських церковних округів Карпатського бесейну.
На початку урочистого заходу з апостольским привітанням виступив очільник Трансильванської реформатської церкви Бейла Като. Відтак невелику концертну програму госям представили вихованці громадської організації з підтримки талановитої молоді та збереження народного мистецтва і традицій «Боржаварі», а також учні богослов’я з Мужієва.
Слово Боже проповідував пастор Золтан Балог, голова Угорської реформатської церкви, єпископ Дунайського реформатського церковного округу. «Покайтеся, бо наблизилося Царство Боже!» – виголосив він, нагадавши про лист колишніх закарпатських душпастирів до Сталіна, в якому вони закликали його покаятися, бо постане перед судом Божим. «Тоді члени їхній сімей, мабуть, запитували їх, чи було по-людськи розумно робити таку дурницю – писати лідеру радянської імперії. Ми знаємо, що з віри представників тодішніх часів тут, на Закарпатті, знову проросла віра, а їхнє свідчення давало силу та вказувало шлях усім угорським вірникам реформатської церкви», – наголосив Золтан Балог.
Пастор реформатської церкви, голова виборчої комісії церковного округу Жолт Орос ознайомив присутніх із результатами виборів. За його словами, за підсумками зборів церковного округу на кожну з чотирьох посад керівництва відповідну кількість голосів отримали по два кандидати. Таким чином, їхні імена зазначалися в бюлетенях, які були доставлені до 99 громад для голосування. З 1010 надісланих бюлетенів комісія отримала 977. За результатами підрахунків було встановлено, що пастори та пресвітери церковного округу 618 голосами вп’яте переобрали єпископом Шандора Зана Фабіана. Гейза Качо одержав 352 голоси. Троє не підтримали жодного з кандидатів, чотири голоси визнали недійсними. Ґабор Данку був обраний головним старостою округу 544 голосами, Міклош Дюрко здобув 424 голоси, 9 виборців не підтримали жодного з них. Янош Гедер, який був переобраний на посаду головного секретаря, отримав 607 голосів, тоді як колишнього головного старосту Бейлу Надя обрали головним світським секретарем 687 голосами.
Відтак присягу від новообраного єпископа Шандора Зана Фабіана прийняв Роберт Гереші, єпископ Словацької реформатської християнської церкви. Затим присутні на церемонії єпископи пропросили Божого благословення на новообраного закарпатського очільника реформатської церкви.
Присягу склали й обрані на чотири наступні роки керівники: Габор Данку, Янош Гедер та Бейла Надь, а також члени синоду церковного округу.
Керівник Офісу прем’єр-міністра Угорщини Ґерґей Ґуяш під час свого виступу наголосив: «Представники угорської нації, які проживають на Закарпатті, і сьогодні перебувають у найважчій ситуації серед закордонних угорських спільнот. Тому і відданість угорського уряду сильніша, ніж будь-коли. Ми допомагаємо закарпатським угорцям та Закарпаттю, при цьому підтримуємо й Україну. Росія, усупереч основним нормам міжнародного права, напала на свого сусіда, який героїчно захищається. Угорщина засудила і продовжує засуджувати агресію». Посадовець також підкреслив, що Угорщина лідирує в наданні гуманітарної допомоги, загальна вартість якої з початку війни перевищує вже 31 мільярд форинтів. Угорські благодійні організації доправили в Україну 3 500 тонн гуманітарної допомоги загальною вартістю понад 8 мільярдів форинтів. Ґерґей Ґуяш висловив вдячність за роботу Закарпатської реформатської церкви в цьому напрямі, а також за належно налагоджену нею співпрацю з головами Закарпатської ОВА та облради. «Цінність цієї співпраці підвищує те, що вона, на жаль, є одним із винятків. Угорщина хоче бути другом України, але сьогодні ситуація ускладнюється однобічністю жестів, свідомими непорозуміннями та діями, які порушують права угорської громади», – заявив він. Ґерґей Ґуяш зазначив, що для країни, яка перебуває в стані війни та, посилаючись на міжнародне право, скаржиться на порушення свого суверенітету, не правильно ігнорувати основні права національних меншин, які проживають на її території, і міжнародні стандарти щодо застосування мови, навчання рідною мовою та використання символів.
Голова Закарпатської облради Володимир Чубірко звернувся до присутніх угорською мовою, подякував Ґерґею Ґуяшу його рідною мовою за те, що однозначно прояснив позицію Угорщини, щодо якої в нашій країні багато спекулюють, і це викликає збентеження серед жителів Закарпаття. Відтак запевнив, що ми й надалі будемо поруч у мирі в нашому краї, незважаючи на те, що деякі політики, керуючись власними меркантильними політичними цілями, роблять те, що роблять, не враховуючи інтереси України та її мешканців. Володимир Чубірко нагадав, що сьогодні українці й угорці воюють пліч-о-пліч, разом борються в окопах, віддають життя за свободу та демократію. «Ми не повинні піддаватися на провокації, тому що ми, ті, хто вірить у Бога, можемо довіряти тільки Божому слову. Збережімо Україну!» – закликав голова Закарпатської облради.
Новообраного єпископа та синод привітав і пастор Серж Форнерод, керівник відділу з питань закордонних справ Швейцарської реформатської церкви, член Центрального комітету Всесвітньої ради церков. Урочисте дійство завершилося заключним словом єпископа Шандора Зана Фабіана.
Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися