У Бадалові відзначили 85-річчя встановлення пам’ятної дошки Шандору Петефі
Меморіальну дошку Шандору Петефі на зовнішній стіні реформатської церкви села Бадалово Берегівського району Асоціація угорських сіл Закарпаття встановила 14 серпня 1938 року в пам’ять про те, що в липні 1847-го видатний поет на шляху до своєї нареченої Юлії Сендреї в місто Ардуд зупинився в тіні цієї споруди, щоб відпочити. Місцеві мешканці в рамках Року пам’яті Петефі відзначили річницю відкриття меморіальної дошки.
Асоціація угорських сіл Закарпаття 85 років тому встановила меморіальну дошку на зовнішній стіні реформатської церкви Бадалова, аби місцеві мешканці пам’ятали, що в липні 1847 року на шляху до своєї нареченої в місто Ардуд Шандор Петефі зупинився біля храму на відпочинок. У селі дуже пишаються цією спадщиною, відзначають тут день народження поета, річницю Угорської революції та визвольної боротьби 1848–1849 років та інші національні свята.
Святкове богослужіння в церкві цього дня провів пастор реформатської церкви Жолт Шапі. Під час своєї проповіді він зачитав уривок із книги Іова: «І звернув Господь долю Іова на краще після того, як Іов помолився за друзів своїх, і Господь повернув Іову в подвійній мірі все, що він мав». Пастор провів паралель зі Святим Письмом: як і в біблійного героя, доля закарпатських угорців була і залишається сповненою випробувань, але це треба витримати, бо в Господа є план і для них. Як зазначив Жолт Шапі, поки діти декламують вірші Петефі на своїй батьківщині, поки ми відзначаємо 85-річчя в церковній громаді, Всевишній говорить нам, що в нас є не тільки минуле, а й майбутнє!
Після богослужіння учасники заходу зібралися біля меморіальної дошки. Їх привітав голова місцевого осередку Товариства угорської культури Закарпаття села Бадалово Людвіг Якоб. За його словами, доля і Всевишній так розпорядилися, що поет, який творив чи не найкоротший період в історії Угорщини, став найбільш відомим і визнаним поетом угорського народу.
Після виконання національної молитви угорців очільник місцевого осередку організації відзначив велич Шандора Петефі, згадавши про його твори, назавжди записані в «золоту книгу» історії Угорщини, які він залишив для нащадків.
Людвіг Якоб зауважив, що з чотирьох визначних меморіалів Петефі на Закарпатті пам’ятна дошка в Бадалові є найдавнішою: вона була відкрита 14 серпня 1938 року в присутності тодішнього губернатора Закарпаття Костянтина Грабара. За словами очільника місцевого осередку ТУКЗ-КМКС, становище місцевих угорців в ті часи було непростим, але чехословацька влада була настільки толерантна до корінних жителів, що долучилася до увічнення пам’яті національного героя. Таке ставлення потрібне і в сьогоднішній, сповнений випробувань час…
Консул Угорщини в місті Берегові Міклош Юстин під час свого виступу зазначив, що замість власних слів краще процитує вірш Петефі про єдність і силу спільноти.
Слова поета процитував і голова Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін: «Тільки час може вирішити, що справжнє, а що ні». Він назвав Шандора Петефі посланцем Бога. Як непохитний борець за свободу поет написав, зокрема, гімн Угорської революції.
Йожеф Шін назвав зразковою вірність бадаловчан спадщині Петефі, яку вони близько ста років плекають і зберігають для нащадків.
Після цього на заході з в’язанкою тематичних пісень виступили членкині Гечанського гуртка збереження народних традицій.
На завершення пастор Жолт Шапі попросив божого благословення на присутніх, а також висловив вдячність за подію. Відтак присутні поклали вінки до пам’ятної дошки Шандору Петефі.
(felvégi/Kárpátalja hetilap)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися