Епідеміологи прогнозують спалахи лихоманки денге в Європі
Епідеміологи встановили світову карту ризику передачі лихоманки денге і передбачили спалахи хвороби в Європі через розмноження тигрових комарів-переносників. Вони зазначають, що ризик спалахів у помірних кліматичних регіонах, таких як Україна, залишається низьким, незважаючи на поширення цих комарів. Однак в Південній Франції та Північній Італії клімат створює сприятливі умови для поширення хвороби. Результати дослідження були опубліковані в Nature Communications.
Особливості нової моделі поширення вірусу
Кількість випадків денге в світі зросла з 500 тисяч у 2000 році до 4,2 мільйонів у 2022 році. Науковці шукають нові способи прогнозування хвороби в нових регіонах, що раніше були невразливі. Однак ця модель враховує особливості самого комара, що впливають на поширення хвороби.
Дослідники встановили, що великі комарі, що розвивалися в оптимальних умовах, мали довшу тривалість життя та були відповідальними за більшу частину випадків вірусу на початкових етапах спалаху. Це підтверджує дослідження в китайському місті Ґуанчжоу у 2014 році. З точнішими прогнозами поширення вірусу денге лікарі зможуть приймати заходи ще до початку спалаху.
Механізми поширення світових спалахів денге
Виявлено, що віруси Зіка та лихоманки денге викликають посилене вироблення інфікованими тваринами та людьми сполук, які приваблюють комарів і полегшують передачу вірусу між особинами.
На півдні Франції 44-річна туристка-британка заразилася лихоманкою денге, і пізніше заразила своїх близьких. Вона не відвідувала інших країн, тому заразилася саме у Європі.
На Фіджі для боротьби з комарами-переносниками денге використовують спеціальних комарів, носіїв бактерій, що утрудняють розмноження місцевих комах і знижують їхню популяцію.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися