Що татусям варто знати про декретну відпустку?
Традиційно, у відпустку по догляду за малюком, яка триває три роки з моменту народження, йде мама, адже саме її увага найбільш необхідна дитини в перші місяці життя. Але Міністерство Юстиції України нагадує, що піти в декрет має право будь-хто з близьких членів сім’ї – тато, бабуся чи дідусь.
Скільки триває і як оплачується декрет?
Державою перебачений декретний період тривалістю 3 роки, тобто доки дитина не стане самостійнішою і не зможе піти в садочок. Якщо по важливим причинам відпустка необхідна на довший час, її можна офіційно продовжити з частковою оплатою від роботодавця або без збереження заробітної плати. На цей період за працівником зберігається його робоче місце, а держава сама сплачує єдиний податок, щоб мамі чи татові зарахувався страховий стаж.
Крім того при народженні дитини батькам нараховується допомога в розмірі 41 280 грн – 25 відсотків суми видається одразу, а решта ділиться на весь період декрету і виплачується щомісячно по 860 грн. Спеціалісти радять одразу оформляти цю допомогу на того з батьків, хто планує брати відпустку по догляду за дитиною, щоб не виникло плутанини з документами.
Хто може взяти відпустку і що для цього необхідно?
У пресслужбі Міністерства юстиції відмітили, що дитину до 3 років може офіційно доглядати будь-хто з батьків, а також дідусь чи бабуся. При цьому, роботодавець не має права відмовити жодному з членів сім’ї, при умові надання довідки про те, що мама малюка залишається на роботі та не отримує державну фінансову допомогу. Також необхідно пред’явити заяву про оформлення декрету та копію свідоцтва про народження немовляти.
Якщо мамі чи татові терміново необхідно припинити відпустку та вийти на роботу, на решту часу в декрет зможе вийти будь-хто з близьких членів сім’ї. Для цього теж необхідно написати заяву, пред’явити копію свідоцтва про народження та довідку, що попередній доглядальник малюка вже повернулася на роботу. Також обов’язково треба переоформити виплати на того з батьків, хто бере на себе решту декретної відпустки, щоб не було втрачено страховий стаж.
Де оформити фінансову допомогу на дитину?
Подати заяву на отримання післяродової допомоги можна трьома зручними способами:
1. Через онлайн-портал Дія – спеціалізований інтернет-ресурс для оформлення важливої документації та надання основних державних послуг віддалено.
2. В будь-якому з 206 відділень сервіса єМалятко, де можна оформити близько 10 державних послуг на дитину одночасно.
3. У місцевому відділені соціального захисту населення.
При цьому член родини, який знаходиться в декреті, може продовжувати працювати, але тільки на умовах неповного робочого дня або віддалено.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися