Без дозволів та погоджень. Як на заповідних територіях Карпат бурять свердловини на газ
У селі Буковець на Закарпатті почалося спорудження газової пошукової свердловини. Роботи проводить АТ «Укргазвидобування» та її дочірнє підприємство “Львівгазвидобування” і це здійснює значний вплив на довкілля. Про це повідомляють ініціативні групи «Жденієво проти промзони та «Save Pikuy».
Як передає виданнях Хмарочос, місцеві мешканці кажуть про те, що представники Укргазвидобування приїхали, зайшли в сільраду, домовились особисто з екс-головою села і почали знищувати землі та довкілля.
При цьому компанія взялася за створення пошукової свердловини з грубим порушенням закону «Про оцінку впливу на довкілля».
Активісти наголошують на тому, що під час будівництва вже було знищено значну кількість дерев, зруйновано громадські пасовища, знищується рослинний та тваринний світ та цілі екосистеми, адже незважаючи ні на що, газовики через них прокладають дорогу, перекопують гірські потоки та втручаються у водні об’єкти.
В такому ж темпі і такими ж методами компанія планує проводити геологічна пошукові роботи з видобутком газу до 2036 р. в межах Жденіївської ОТГ.
При цьому, Укргазвидобування не пропонує для розгляду жодних територіальних альтернатив планової діяльності, що є грубим порушенням Закону про оцінку впливу на довкілля. Також відсутні погодження всіх власників, орендарів земельних ділянок та сільгоспвиробників, що розташовані поруч. Про це йдеться у листі жителя с. Жденієво Щербея І.А. до начальника Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Урись І.О.
Жденіївська площа – унікальна природна територія
Гірський туристичний регіон Жденіївська площа знаходиться в межах Вододільного Хребта. Як природна територія має надзвичайно важливе значення для п’яти держав: України, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини. Такі об’єкти, які підпадають під вплив газовиків, – «Полонинський хребет», парк «Бойківщина», «Ужанський національний природний парк» мають міжнародне значення та є об’єктами «Смарагдової мережі». Ці території затверджені постійним комітетом Бернської конвенції, інформація про них розміщена на сайті Ради Європи.
Села втратять туристів та воду
Еко активістка Наталія Вишневська каже, що поява газовиків у селі Буківцеве стала для мешканців повною несподіванкою. Громаду не проінформували, не надали жодного дозвільного документу на такі роботи, не виносились відповідні рішення сесії сільської ради. А газовики тим часом вже підійшли впритул до охоронних лісів ботанічного заказника “Пікуй”.
Мешканці сіл об’єднали зусилля та писали листи високопосадовцям, аби ті втрутилися в ситуацію та припинили спорудження пошукових свердловин дочірнім підприємством “Львівгазвидобування” у межах Жденіївської площі.
Мешканці занепокоєні проблемами з питною водою, яка може тільки погіршитися в результаті буріння свердловин. Також наголошують на тому, що жоден турист не приїде відпочивати в промислову зону, а тому багато селян втратять роботу, бізнес та будь-які засоби для існування.
Газовики працюють без дозволів
Згідно із законодавством, без висновку оцінки впливу на довкілля розпочинати будь-яку діяльність заборонено. Однак, поки в екологічному департаменті Закарпатської ОДА процедура ОВД все ще триває, Укргазвидобування повним ходом провадить свої роботи з пошуку та буріння свердловин, порушуючи будь-які закони. Навіть Головне управління Держгеокадастру в Закарпатській області вже зафіксувало порушення газовиками Земельного кодексу України.
Мешканка сусіднього села Щербовець розповіла виданню Хмарочос що, незважаючи на запевнення, що екологічний контроль буде, газовики просто продовжують працювати і знищують мальовничий гірський край.
З однієї свердловини – до 20 тис. тонн отруйних відходів
Таке відбувається вже більше трьох місяців, а перша спроба газовиків була два роки тому, ще у 2018-му. На території села Щербовець поблизу житлових будинків було знайдено неспрацьовану вибухівку. Викликали поліцію, Укргазвидобування визнав цей факт, однак досі жодних наслідків для компанії не настало. Також у багатьох місцях, де газовики проводили розвідувальні роботи, вони залишили ями, понівечений ґрунт, залишки обладнання та промислове сміття.
Щодо діяльності без звіту ОДВ, то у компанії “Укргазвидобування” відмовчуються. Інна Лиховид у матеріалі газети “День” пише, що в результаті буріння свердловин руйнуються природні ландшафти та відбувається деградація землі. Наприклад, під час буріння однієї свердловини утворюється від 2,5 до 20 тис. тонн шламових відходів. Останні є дуже небезпечними, бо мають у своєму складі отруйні, токсичні та радіоактивні хімічні елементи та їх сполуки. А щоб знайти одну ефективну свердловину, треба пробурити від 2 до 10 розвідувальних.
Звісно, видобувати газ потрібно і це можливо навіть у туристичних регіонах. Однак, це може робити компанія з високою репутацією та з дотриманням всіх вимог і законів: після отримання звіту з ОВД, громадських слухань, та в місцях, де це не заборонено.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися