Звіт ВООЗ: Китай мало що зробив для розслідування походження епідемії
Згідно з внутрішнім документом ВООЗ, китайці, мабуть, не поспішали досліджувати походження вірусу в перші місяці пандемії і неохоче передавали дані експертам, які прийшли до них, – йдеться у статті порталу inforádió.
Група експертів, яка відвідала Китай з 10 липня по 3 серпня минулого року, ледве отримала нову інформацію про вірус та навіть не отримала жодних письмових документів від китайської сторони протягом проведеного там часу, пише The Guardian. Двосторонній документ, призначений для внутрішнього використання, описує ранній візит Пітера Бена Ембарека та його команди, висвітлюючи труднощі, з якими вони зіткнулися, намагаючись розгадати ланцюг подій.
Документ, який Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) відмовилася коментувати, був наданий журналістам The Guardian після того, як США висловили занепокоєння щодо допомоги китайської сторони у розслідуванні. Країну також закликали оприлюднити всі свої дані про епідемію, щоб вона зробила реальний внесок у прозоре і ретельне розслідування.
Подорож минулого літа, перед місією ВООЗ, на початку цього року намагалася розкрити, що китайська сторона дізналася про походження коронавірусу до цього часу. Після двотижневого карантину, протягом десяти днів проводились зустрічі з відповідними органами, включаючи Національну комісію охорони здоров’я, Державний нагляд за регулюванням ринку, Міністерство сільського господарства і аграрних справ та інші відомства, зокрема Інститут вірусології Уханя.
“Після обговорень та презентацій з китайськими колегами з січня 2020 року складається враження, що мало що було зроблено щодо епідеміологічних розслідувань навколо Ухані. Озвучені усно дані були більш детальними, ніж представлені на засіданнях надзвичайних комітетів у січні 2020 року. Вони не підготували для нас жодної презентації у форматі PowerPoint, і жодних документів нам не передавали”, – йдеться у звіті.
У серпні минулого року керівник Програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я Майкл Райан щодо літнього візиту зазначив: “Важливо, щоб робота продовжувалась, але також слід провести ряд попередніх досліджень. Наші китайські колеги ретельно обговорили це з нашою командою експертів, і ми сподіваємось, що це дослідження розпочнеться якомога швидше».
Візит ВООЗ у січні також поставив під сумнів готовність китайської сторони співпрацювати, оскільки експертам були надані лише резюме замість необроблених даних. Австралійський експерт з інфекційних хвороб, член групи Домінік Дуаєр заявив, що передача анонімізованих вихідних даних є звичайною практикою у випадку спалахів епідемій, і необроблені дані можуть бути ключовими, оскільки лише половина з початкових 174 випадків може бути пов’язана з ринком на воді в Ухані. “Ось чому ми постійно запитували необроблені дані. Те, що ми їх не отримали, навіть не хочу коментувати”, – додав він.
У своїй заяві виданню представник ВООЗ написав: організація продовжує наголошувати китайській стороні на важливості порозуміння найперших даних щодо поширення вірусу. Як він писав, літній візит був ініційований китайською стороною, а з осені експерти КНР та ВООЗ вже працювали разом шляхом віртуальних дискусій. Після цього відбувся візит до Уханя на початку цього року.
“У перші дні епідемії пріоритетом є збереження життя, порозуміння хвороби та запобігання її поширенню. Однак ми також вважаємо, що розуміти походження епідемії слід починати якомога раніше, коли легше знайти певні сліди”, – додав він.
Джерело: The Guardian/infostart.hu
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися