У Берегові вшанували пам’ять експрезидента Угорщини та заявили про прибуття новопризначених угорських Генконсулів

У Берегові вшанували пам’ять експрезидента Угорщини та заявили про прибуття новопризначених угорських Генконсулів

10:20 Травень 30, 2021

Життя 3370 8 хвилин

Magyar

У Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ з нагоди 10-ї річниці смерті вшанували пам’ять Ференца Мадла, експрезидента Угорщини, академіка Угорської академії наук, члена Європейської академії наук та мистецтва, професора, юриста. Захід відбувся біля барельєфа видатного діяча, установленого у стінах берегівського вишу за особисті заслуги в його створенні. Президент інституту Ілдика Орос під час ушанування назвала другого президента незалежної Угорщини хресним батьком навчального закладу.

Угорщину представляв державний секретар з питань політики безпеки міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Пейтер Стараї, посол, колишня радниця з питань зовнішньої політики Ференца Мадла Клара Броєр, а також керівники та співробітники Генеральних консульств Угорщини на Закарпатті. Серед краян, які долучилися до покладання вінків до барельєфа, були президент і ректор інституту Ілдика Орос та Іштван Черничко, а також голова Берегівської міської територіальної громади Золтан Бабяк.

«Як президент Угорщини він виступав за єдність нації. Переживав за долю всієї угорської нації як у країні, так і за її межами. Глибоко вірив не лише в Європу, а й у співпрацю народів Європи. Тож символічним є те, що саме він був президентом Угорщини на момент вступу країни до Європейського Союзу. Ференц Мадл – державний діяч, який вважав право головним інструментом і на політичній арені, щоб підвищити престиж Угорщини й бути шанованим членом європейського співтовариства. Університетське та наукове середовище мало вирішальне значення протягом усього його життя. Тому для нього була особливо важливою справа створення Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ. Без нього, можливо, ми не змогли б стояти тут сьогодні, оскільки саме він у вирішальний момент використав свій політичний вплив. Якби Ференц Мадл був живий, то, безсумнівно, із задоволенням констатував би, що виш процвітає і є гідним центром угорської освіти, науки та культурного життя на Закарпатті, а отже, і всієї угорської громади краю», – наголосив під час заходу Пейтер Стараї.

Держсекретар також підкреслив, що інститут виховує представників угорської інтелігенції на Закарпатті, без чого існування тут угорської громади було б неможливим у довгостроковій перспективі. «У нацменшини немає майбутнього без інтелектуалів і лідерів, а їх не може бути без рідної мови та освіти. Ми повинні разом боротися за те, щоб угорська громада Закарпаття мала освітні й мовні права, які забезпечують її існування та процвітання», – зазначив він.

Президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Ілдика Орос назвала Ференца Мадла хресним батьком вишу. «Він уперше відвідав Закарпаття, коли інститут отримав право власності на будівлю. За його участю відкрили гуртожиток імені Ференца Кельчеї. Ференц Мадл також порушив питання функціонування інституту під час зустрічі з президентом України Леонідом Кучмою та в ході візиту до Сполучених Штатів, хоча тодішні керівники угорської дипломатії вважали цю справу провінційною. Ференц Мадл використовував увесь свій політичний вплив для підтримки інституту. Дуже допомогла також його дружина, пані Далма Мадл, яка долучилася до благодійних акцій, спрямованих на розвиток закладу», – повідомила Ілдика Орос і наголосила, що Ференц Мадл, за своїм заповітом, залишив інституту 6 мільйонів форинтів для реконструкції будівлі.

Державний секретар Пейтер Стараї повідомив кореспонденту нашого видання, що головна мета його візиту на Закарпаття, який має приватний характер, – покладання вінка до меморіальної дошки та барельєфа колишнього президента Угорщини. Водночас пан Сараї хотів дізнатися в керівників інституту про нинішню ситуацію в галузі освіти угорською мовою, а також поспілкуватися з міським головою Золтаном Бабяком.

Інформацію, яка з’явилася в українських ЗМІ, що Україна дозволила Угорщині замінити генконсулів на Закарпатті, держсекретар прокоментував таким чином: «Нові керівники закордонних представництв призначені в рамках звичайної ротації дипломатів, відповідно, нинішні генеральні консули припиняють тут свою роботу. Ми отримали дозвіл від української сторони, це звичайна процедура. Можливо, час очікування був трохи довшим як для двох сусідніх дружніх країн, але головне – кінцевий результат. Ми отримали дозвіл, через певний час прибудуть нові генеральні консули». А відтак підтвердив, що це будуть двоє дипломатів Угорщини, які раніше вже працювали на Закарпатті, – Йожеф Бачкаї та Ендре Саліпскі.

Як державний секретар з питань політики безпеки та колишній посол Угорщини в НАТО Пейтер Стараї, відповідаючи на наше запитання, наголосив, що, незважаючи на натяки в українській пресі, вето Угорщини щодо вступу України до НАТО не можна обійти. Стосовно обмеження освітніх та мовних прав угорської меншини Закарпаття він підкреслив: «Шлях до вирішення проблеми полягає не в тому, щоб обійти Угорщину, бо це неможливо. У НАТО рішення приймають на основі консенсусу, і поки Угорщина як повноправний член не підтримує щось, цього не відбудеться. Ми зацікавлені в тому, щоб були переговори, щоб закони та правила тут були змінені й закарпатські угорці могли знову користуватися мовними й освітніми правами, як і до 5 вересня 2017 року. Тривають консультації між міністрами закордонних справ, а також на рівні спільного комітету з питань освіти. Будемо сподіватися, що це дасть результат. Вирішити згадане питання також і в інтересах України…»

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня