Перетнув кордон і вакцинувався: Угорщина безкоштовно вакцинує закарпатців

Перетнув кордон і вакцинувався: Угорщина безкоштовно вакцинує закарпатців

08:45 Липень 14, 2021

Життя 5422 9 хвилин

Великий автобус, переобладнаний під медичний кабінет, – так виглядає мобільний пункт щеплення у прикордонному місті Загонь. Ось уже другий тиждень тут безкоштовно вакцинують від COVID-19 мешканців Закарпаття, незалежно від національності та громадянства. Щеплення проводиться однодозовою вакциною Janssen виробництва Johnson & Johnson. Ініціювала вакцинацію для мешканців Закарпаття ГО «Товариство угорської культури Закарпаття» (КМКС).

Фото зі сторінки у Facebook Максима Мощака

Щодо пропозиції Угорщини вакцинувати жителів прикордонних регіонів стало відомо ще у червні. Про це повідомлялося на угорському урядовому порталі, присвяченому протидії COVID-19. Так, уряд раніше оголосив, що має намір захистити від епідемії «угорське населення і угорців за кордоном». Окрім мешканців Закарпаття, йшлося, зокрема, і про жителів прикордонних регіонів Румунії, Сербії, Хорватії, Словенії, Австрії та Словаччини.

«Завдяки цьому Угорщина ще більше посилить свій захист від епідемії, а з метою захисту угорського населення та угорців за кордоном вона розширить сферу захисту на тих, хто мешкає безпосередньо вздовж угорських кордонів, незалежно від того, є вони громадянами Угорщини чи ні», – зазначається у повідомленні угорського уряду.

Право на вакцинацію мають угорці, а також особи, котрі не є громадянами Угорщини, віком від 18 років, які проживають у прикордонних регіонах. Передбачається, що охочі отримати щеплення зможуть в’їхати на територію Угорщини з 1-го по 31 липня у визначених пунктах пропуску та зробити щеплення. Реєстрація відбуватиметься безпосередньо у пункті вакцинації.

– Зважаючи на досить повільні темпи вакцинації в Україні, а також те, що попит людей вакцинуватися значно більший, ніж пропозиція країни, ми звернулися до угорського уряду за допомогою: щоб усіх бажаючих закарпатців вакцинували такою вакциною, яка визнається ВООЗ, – коментує ситуацію Йосип Борто, заступник голови ГО «Товариство угорської культури Закарпаття». – Так закарпатці отримали можливість вакцинуватися однодозовою вакциною Janssen виробництва Johnson & Johnson. Ця вакцина визнана Всесвітньою організацією охорони здоров’я, вона є безпечною та ефективною. Закарпатці можуть в’їхати в Угорщину для вакцинації в пунктах перетину кордону: залізничний пункт пропуску «Чоп – Загонь»; пункт пропуску «Косино – Барабаш»; «Дзвінкове – Лоня».

У цих мобільних пунктах угорські лікарі проводять щеплення щодня, навіть на вихідних. Із 7.00 до 18.00 місцевого часу (проводитиметься до 31 липня). Вакцина переноситься досить легко, жодних побічних реакцій на неї зафіксовано не було. Після щеплення особа отримує документ трьома мовами з інформацією про те, де, коли і якою вакциною вона була щеплена. На підставі цього, через два тижні на електронну адресу вакцинованого або ж на адресу угорського консульства (яких на Закарпатті є два) надсилають документ – пластикову картку про проведення вакцинації. Це і є Міжнародний паспорт вакцинації, який визнається у всіх країнах ЄС.

Йосип Борто пояснює: паспорт видається через два тижні не просто так. Саме за цей період після вакцинації в організмі людини виробляються антитіла. Відтак, перетинати кордон без перешкод, із Міжнародним паспортом вакцинації можна, тільки враховуючи цей період часу.

Для закарпатців, які не знають угорської мови, «Товариство угорської культури Закарпаття» забезпечило перекладачів на пунктах щеплення.

Вони допомагають в оформленні заяв, а також перекладають медичні терміни.

– Ми дякуємо уряду Угорщини, що у нас з’явилася така можливість: щоб усі бажаючі закарпатці вакцинувалися. Адже, по-перше, це захист від хвороби, по-друге, Міжнародний паспорт вакцинації значно спростить життя закарпатцям на кордонах, особливо влітку, коли хочеться кудись поїхати. З’являється значно більше свободи і можливості подорожувати, – зазначив Йосип Борто.

Скільки саме закарпатців скористалося цією можливістю і пройшло щеплення на кордоні, поки не відомо. Утім, навіть судячи з позитивних відгуків у соцмережах, бажаючих чимало. Люди пишуть, що дуже задоволені цією можливістю, і ті, хто поїхав на вакцинацію, анітрохи про це не шкодують.

До прикладу, ужгородець Максим Мощак пройшов вакцинацію на КПП «Косино – Барабаш».

– Близько тижня тому один знайомий дав мені інформацію, що є можливість жителям Закарпаття вакцинуватися на кордоні. Я здивувався, але особливого значення цій новині не надав. Утім, коли вже половина мого оточення зробила собі вакцину на кордоні з Угорщиною, вирішив теж не гаяти часу, – розповідає Максим. – На КПП перед угорським шлагбаумом нас зустріли митники, показали куди пройти, взяли паспорти, видали браслети-стрічки і провели далі. На нас чекала палатка, в якій потрібно було заповнити анкету з перекладачем. Потім протокол, анкета, декілька запитань, поміряли тиск, далі зробили вакцину. Вся процедура перетину кордону, нашого і угорського, разом з анкетою і вакцинуванням зайняли хв. 40-45, враховуючи те, що нас було семеро, і перед нами ще чоловік п’ять. Після вакцинації мені видали довідку, а вже сам сертифікат відправлять у консульство протягом 10-12 днів.

Значна частина закарпатців також їде на вакцинацію у прикордонне містечко Загонь. Адже всього за декілька кроків від залізничного вокзалу тут знаходиться мобільний пункт щеплення. Варто зазначити, хто має намір зробити щеплення в Угорщині, повинен мати при собі паспорт, а також офіційний документ, що підтверджує адресу прописки. Також потрібно вказати контактні дані: e-mail та номер телефону, подати заяву про згоду на щеплення.

– Перед вакцинуванням я заповнив анкету-реєстрацію та отримав е-направлення. Після щеплення однодозовою вакциною Janssen протягом 15 хвилин перебував під контролем медика. На щастя, все пройшло успішно, – розповідає мешканець Чопа Віктор Алмаші. – Одразу після щеплення мені видали довідку про вакцинацію, а свідоцтво міжнародного зразка мені ще мають надіслати на мою електронну адресу. Тобто все легко, чітко і швидко. Мені не потрібно було оббивати пороги, щоб пройти вакцинацію, а потім щоб отримати відповідні документи. Власне, тому я і вакцинувався в Угорщині.

Як представники обласної влади на Закарпатті розцінюють таку можливість щодо вакцинації, ми так і не дізналися. Нам відмовили у будь-яких коментарях, пояснюючи це тим, що коментувати особливо нічого.

Тож будемо надіятися, що вакцинація допоможе багатьом людям уникнути серйозних проблем зі здоров’ям. Бо ковід – хвороба небезпечна і підступна. Її краще попередити, ніж потім лікувати, і не важливо, на чиїй території ти вакцинувався.

Христина БІКЛЯН, “Карпатський об’єктив

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня